Důchody budou kvůli rychlejší inflaci vyšší, než se dosud myslelo

Názor
Inflace v ČR nečekaně rapidně zrychluje. Výrazněji, než se předpokládalo. Dramaticky zdražují například stavebniny, ale také ojetiny, pohonné hmoty, služby, jídlo v restauracích. Už od září a pak dále na podzim zdraží elektřina, roste cena nemovitostí i bydlení. Ale také stoupá třeba cena piva či tabáku a některých potravin. 
Důchodci by si měli v průměru celkově polepšit o více než osm stovek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přitom míra růstu spotřebitelských cen vstupuje do vzorečku pro výpočet zákonně valorizovaných důchodů. Z důvodu vyšší než očekávané inflace tak letos valorizovaná složka bude činit podle nejnovějších dat průměrně přes 500 korun.

O tolik by měl být tedy valorizován průměrný starobní důvod. To je o více, než se dosud čekalo. Dosud totiž platilo, že důchody se budou valorizovat průměrně pouze o necelých 460 korun.

Vzhledem k tomu, že důchodci budou nad rámec valorizace dostávat od příštího roku již chválených 300 korun, měli by si v průměru celkově polepšit o více než osm stovek. A nikoli jen o necelých 760 korun, jak se dosud mínilo.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nesystémových 300 korun k důchodu a 500 korun za dítě

Zavřít reklamu ×
 1. To zase bude oheň -jako když Pekarová byla proti nesystémovým 300kč ale migranty tady chce !!

 2. Hm, tak mě inflace dostane na samé dno bídy, neb zdražuje se úžasně a já budu mít jen 12700 Kč, děkuji, to jste se fakt předali, je třeba dorovnat naše staré důchody, kdy průměrná a minimální mzda byla malá, a rovněž tak platy , a my obyčejné ženy jsme byly rády, že vůbec pracujeme, neb reorganizace státu nás okradla ! Nikdo nás nechtěl zaměstnat. a už vůbec ne za hezký plat. Dorovnejte to konečně, min, důchod má být, dnes 14 tisíc!!

  • Máte pravdu, ženy máme v průměru nižší důchod cca o Kč 2 500-3 000 dle oficiálních údajů. Je to prý tím, že jsme měli vždy nižší mzdy někdy i a stejnou práci, což je pravda. Od revoluce máme 32 let, a NIKDO to nenarovnal, napříč politickým spektrem!!! A když nyní prošlo 500 Kč za vychované dítě(max. 3),což je také dobře, tak ale až od r. 2023. Proč? Je stále dost času, aby toto mohlo být od r. 2022. Ale jak vidět, ti, kteří o tom rozhodují to moc nepálí. Jsem vdova, s důchodem 9 000,a pracovala jsem celý život. Pochopitelně, pracuji dál, aby přežila.

   • To je strašně nízká odměna za celoživotní práci👎😔 Tady by se měl stát konečně vzpamatovat a lidem co odpracovali více jak 35 let penze navýšit 👍🌞

  • Nevím proč naši zákonodárci neřeší problém s nízkými penzemi českých žen. Za stejnou práci měli muži většinou o 25 % -30% vyšší mzdu !! Navrhuji zvýšit všem ženám narozeným do roku 1959 důchod o jednu třetinu procentní výměry jejich důchodu. Pokládám to za jediné spravedlivé řešení 👍

 3. Inflace v ČR nečekaně rapidně zrychluje.
  Pane autore neužívejte cizích sliv, neznáte-li jejich význam.
  Např.: rapidně zrychluje, jedinečný unikát nebo známý notorik.

 4. Naivní důchodce nechápe, že se mu sice zvedne důchod o 700-800,-kč, ale ceny vzrostou o dvojnásobek. Důchodce nechápe, že z tohoto začarovaného kruhu není úniku. Státní dluh bobtná, koruna se propadá a její hodnota se pomalu blíží nule

  • Ale důchodce to chápe, zase není tak natvrdlý. Ale lepší je těch osm stovek i když se všechno zdraží několikanásobně víc, než nic. Soudruh Miroslav je tak natvrdlý, že to asi nechápe.

 5. To zase demožumpa bude vyřvávat o projídání budoucnosti. Zajímavé je, že když stát potažmo ministerstva sypou miliardy do dávek nepřizpůsobivých lenochů nebo obskurních politických anebo prouprchlických a romských neziskovek, to z demožumpy ani vlády nikdo ani nepípne. Všem ale leží v žaludku jen důchodci. Dělá to dojem, že by důchodcům jejich zasloužené důchody nejraději sebrali úplně. Jinak, jediný kdo aktivně poukazuje na to zbytečné rozhazování peněz nepřizpůsobivým a pochybným neziskovkám a předkládá návrhy, jak tomu zamezit je v podstatě jen SPD.

 6. Hlavně že „naše tlustá Alenka“ vyplácí vysoké odměny svým poskokům. Nemluví o přidání do rozpočtu Hradu, když ta mumie se válí v Lánech.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Stát dá letos na školní potřeby prvňáků 500 korun

Blíží se začátek nového školního roku, takže rodiče školáků si musí vyčlenit nemalé finanční prostředky. Zejména pak rodiče, jejichž prvorozené dítě jde do první třídy základní školy. Příslušné finanční náklady na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česká ekonomika letos poroste rychleji, tvrdí bankovní ekonomové

Analýza
Hlavní ekonomové bank zastoupení v prognostickém panelu České bankovní asociace (ČBA) téměř nezměnili předchozí odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) a čekají letos růst tuzemské ekonomiky o 3,4 procenta. Vyplývá to z makroekonomické prognózy ČBA, kterou má redakce FEAI.cz k dispozici.