Nesystémových 300 korun k důchodu a 500 korun za dítě

Názor
Poslanci dnes využili jednu z posledních předvolebních příležitostí, jak si dárky za peníze daňového poplatníka naklonit voliče. Jak si za voličovy peníze naklonit jeho samého. Vládní poslanci prosadili mimořádné navýšení důchodů nad rámec valorizace.
Vládní poslanci dnes prosadili mimořádné navýšení důchodů nad rámec valorizace. Ilustrační foto: FAEI.cz

Opoziční koalice SPOLU, v souladu s návrhem ČSSD, pak nad rámec valorizace ke starobnímu důchodu přidá matkám speciální bonus 500 korun měsíčně navíc za vychované dítě. Bonus ke starobnímu důchodu za vychované dítě spolyká osmnáct miliard korun ročně.

Přitom stát ani neví, kdo dítě fakticky vychovával. V některých přídechů to byl spíše otec. Pokud se o bonus 500 korun přihlásí oba rodiče, stát nebude mít dostatečné páky a informace, aby vznikající spor rozsoudil.

Ekonomická situace penzistů samozřejmě celkově není nijak zářná. Řešením by však měla být systémová změna financování penzí, která by zlepšila vyhlídku udržitelnosti tuzemských veřejných financí – tedy pořádná důchodová reforma.

PSALI JSME:
Extra navýšení důchodů o 300 korun má zaplatit zdanění technologických obrů

Nesystémové „přihazování“ nad rámec valorizace tak postrádá ekonomické opodstatnění a racionalitu. A rozhodně ne jen proto, že jej nepokryje dokonce ani digitální daň, i pokud vůbec bude schválena.

Jde zjevně o součást snahy vládních stran si před blížícími se volbami koupit hlasy početné a spolehlivé voličské skupiny seniorů. Poslanci proto měli odmítnout, leč nestalo se.

Jestliže by vládní politici měli blaho seniorů skutečně tak moc na srdci, vehementněji by se zasadili o realizaci důchodové reformy. Čas na to měli.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
500 korun za dítě, 300 korun k důchodu. Poslanci mají jednu z posledních příležitostí, jak před volbami uplatit voliče

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky za první pololetí překonaly celoroční objemy

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5 miliardy korun. „V prvním pololetí sjednaly banky hypotéky za rekordních 224 miliard korun. Průměrná …

Koruna pokračuje v posilování

Německá inflace za červenec ukázala na růst spotřebitelských cen o 0,5 procenta meziměsíčně a 3,1 procenta meziročně. Za tříprocentní inflací stálo zejména snížení DPH v červenci minulého roku a vytvoření velmi …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Leze na vás nemoc z povolání?

Poradna
Často si myslíme, že ji máme, ale většinou jde pouze o únavu, pocit vyhoření nebo chronické potíže nemající se zaměstnáním přímou souvislost. Ano, řeč je o nemoci z povolání. Na rozdíl od pracovního úrazu není vymezena zákoníkem práce, ale nařízením vlády, v němž je mj. uveden i pravidelně aktualizovaný seznam nemocí z povolání.
Rolovat nahoru