Důvěra v české ekonomice opět klesá

Názor
Říjnové výsledky důvěry v české ekonomice v podstatě nepřekvapily. Důvěra klesá téměř napříč celým hospodářstvím, výjimkou je pouze průmysl. Když se ovšem podíváme na podrobnější výsledky, tak je vidět, že za „optimismem“ průmyslu jsou jen příznivější dosavadní výsledky, zatímco v případě vyhlídek do blízké budoucnosti jsou firmy pesimističtější.
Důvěra klesá téměř napříč celým hospodářstvím, výjimkou je pouze průmysl. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ať už jde o poptávku, export, zaměstnanost nebo jejich celkovou ekonomickou situaci. Hlavní bariérou další expanze tohoto největšího tuzemského odvětví zůstává pro více než třetinu firem nedostatečná poptávka. Průmysl může na rozdíl od služeb (a jarní epizodě) jet bez významnějších omezení dál a alespoň trochu zbrzdit propad ekonomiky v posledním čtvrtletí.

Ve stavebnictví, kde se nálada snížila, jde hodnocení současnosti ruku v ruce s horšími vyhlídkami. Firmy jsou skeptické, zejména pokud se díváme na očekávanou poptávku, nicméně předpokládají, že se jim podaří zvýšit zaměstnanost, aby dokázaly realizovat nahromaděné zakázky.

Nedostatek pracovníků se totiž i v říjnovém průzkumu ukázal jako hlavní překážka pro další růst stavební produkce. Zatímco třetinu firem trápí chybějící zaměstnanci, jen čtvrtina se potýká se slabší poptávkou.

PSALI JSME:
Druhá vlna může stát stovky miliard. Hlavním rizikem je ochromení průmyslu

Symbolický pokles důvěry v obchodu může vypadat překvapivě, nicméně průzkum proběhl ještě před hlavní vlnou omezování prodeje, takže příliš o novém rozpoložení obchodníků nevypovídá. A totéž vlastně platí i pro celý sektor služeb. Jeho výsledky, zvlášť pokud jde o očekávání pro nejbližší měsíce a o výrazný nárůst zaměstnanosti, vypadá ve světle dalšího zpřísnění omezení poněkud nerealisticky.

Zatímco u firem se zlom nálad ještě v průběhu října nekonal, spotřebitelé měli jasno. Nejrychlejší propad jejich důvěry je toho jasným důkazem. Bojí se nezaměstnanosti, inflace, zhoršení ekonomické situace i jejich vlastních finančních poměrů, což se nepochybně odrazí i ve vývoji spotřeby v závěru letošního roku.

Říjnové výsledky nálad naznačují, že poslední čtvrtletí roku bude z pohledu výsledků ekonomiky velmi slabé. Zvlášť zasažené budou služby, avšak vzhledem k pravděpodobnému prodloužení nouzového stavu a rozšíření stávajících restrikcí nemá příliš smysl už v tuto chvíli odhadovat, jak silnou ránu dostala česká ekonomika tentokrát.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podzimní výhled světové ekonomiky

Zavřít reklamu ×
  1. Česká ekonomika žádná není a neexistuje.Vše je napojeno na Německo a pouze Němci určují kolik nám dají vydělat.Jejich „ochota“ dát vydělat chudákům v ČR neustále klesá.Nejvíc je to vidět na fabrice Škoda,která má stále nižší zisky a auta stále dražší.Až budou pouze elektrické tak bude tento podnik v (_!_).Naštěstí je tu ještě Dacie,která dává do nových aut přímo ve výrobě LPG na které se bude jezdit ještě 30 let.Dokonce už vědci mají zmáknutou technologii výroby LPG bez nutnosti mít ropu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.