Podzimní výhled světové ekonomiky

Analýza
Mezinárodní měnový fond včera zveřejnil svůj pravidelný podzimní výhled světové ekonomiky. „World Economic Outlook“ z dílny Mezinárodního měnového fondu (MMF) obecně představuje nejúplnější pohled na vývoj napříč světovou ekonomikou, proto vždy poutá pozornost nejen finančních trhů. Čerstvě zveřejněná prognóza předpokládá pro letošní rok mírnější pokles světové ekonomiky, než co Mezinárodní měnový fond čekal v červnu, respektive v předchozích prognózách.

Oživení světové ekonomy ale rozhodně není nějakou přímočarou záležitostí, neboť pandemie koronaviru představuje výraznou nejistotu, navzdory výrazné podpoře, jíž se ekonomikám dostává ze strany měnové a rozpočtové politiky. Světová ekonomika letos dle propočtů MMF klesne o 4,4 %, odhad z letošního června pracoval s poklesem o 4,9 procenta.

Výhled se pro letošní rok zlepšil jak pro ekonomiku USA a eurozóny, byť v obou případech stále hovoříme o bezprecedentně silném poklesu HDP – v USA o 4,3 procenta, v eurozóně o 8,3 procenta. Zlepšil se také výhled pro Čínu, jejíž ekonomika by letos měla růst tempem 1,9 procenta oproti původnímu předpokladu růstu na úrovni jednoho procenta. V příštím roce by měl růst globální ekonomiky činit 5,2 procenta, když předchozí prognóza pracovala s růstem 5,4 %.

Dá se předpokládat, že lepší výhled HDP na rok 2020 reflektuje jak lepší než očekávaná data o HDP za letošní druhé čtvrtletí, tak jasné známky oživení aktivity, jež ze světové ekonomiky přicházely v průběhu třetího čtvrtletí. Zároveň ale zejména pro rozvinuté ekonomiky jako jsou USA, eurozóna a také Česká republika platí, že se na svůj předkrizový výkon vrátí nejdříve v průběhu roku 2022.

PSALI JSME:
MMF kvůli koronaviru snižuje svůj odhad letošního růstu čínské i světové ekonomiky

Česká ekonomika letos dle prognózy Mezinárodního měnového fondu vykáže pokles HDP o 6,5 procenta, příští rok by měl následovat růst na úrovni 5,1 procenta. I pro českou ekonomiku platí, že po prudkém propadu v jarních měsících následovalo v létě oživení ekonomické aktivity a HDP za letošní třetí čtvrtletí vykáže mezičtvrtletní růst.

Výhled na závěrečné čtvrtletí je ale zkomplikován příchodem druhé vlny pandemie a opatřeními, jež ve snaze pandemii zvládnout v těchto dnech oznamuje a zavádí česká vláda. Uvedená opatření budou mít nepříznivý vliv na konkrétní odvětví služeb (pohostinství, kultura, sport), nepříznivý dopad ale můžou mít i na náladu v ekonomice jako celku, i když se podaří vyhnout scénáři kompletních uzavírek ve výrobě, obchodu a službách.

Pokles HDP o 6,5 procenta se může pro letošní rok ukázat coby poměrně dobrý odhad, je zde nicméně riziko, že celkový pokles může být i o něco silnější, právě kvůli nejrůznějším omezením souvisejícím s koronavirem.

PSALI JSME:
MMF: Ze zemí Visegrádu poškodí koronavirus nejvíce Česko

Osobně pro letošní rok pracuji s odhadem poklesu české ekonomiky o 6,7 procenta, nejistoty jsou ale výrazné. Pro rok 2021 očekávám růst HDP České republiky o 4,8 procenta, tedy o něco méně, než čeká MMF. Obě prognózy se ale fakticky shodují v tom, že česká ekonomika se z pohledu celkového výkonu vrátí na předkrizovou úroveň nejdříve v průběhu roku 2022.

V takto popsaném scénáři lze předpokládat, že Česká národní banka (ČNB) bude i nadále držet velmi uvolněnou měnovou politiku a může zvažovat další snížení úrokových sazeb a využití nestandardních nástrojů, pokud by se výhled české ekonomiky výrazněji zhoršil (zde je ale dobré připomenout, že výhled centrální banky pro českou ekonomiku pro letošní i příští rok byl v její srpnové prognóze poměrně dosti konzervativní).

Podporu získává česká ekonomika také skrze rozpočtové impulsy a právě efektivita využití rozpočtových nástrojů může české ekonomice v příštím roce významně pomoci, navzdory stávajícím nejistotám a komplikacím spojeným s koronavirem.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB zdůraznila vysoká rizika

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika roste již dva kvartály za sebou

Česká ekonomika opět roste. V loňském roce klesla o 0,2 procenta, nicméně již v posledním čtvrtletí roku 2023 se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 0,2 procenta a mezičtvrtletně vzrostl o 0,4 procenta.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Mají solární panely a tepelná čerpadla smysl? Analýza dává důkaz

Analýza
Domácnosti, které si pořizují fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, v drtivé většině případů opravdu uspoří a dočkají se výrazného snížení spotřeby. Vyplynulo to z analýzy, kterou na vzorku téměř 2,5 tisíce zákazníků zpracovala společnost ČEZ Prodej. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) mají výsledky k dispozici.