Důvěra v českou ekonomiku klesá, dolů ji stahuje průmysl a spotřebitelé

Souhrnný indikátor důvěry se v prosinci ve srovnání s listopadem snížil o 0,5 bodu na hodnotu 97,5, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se mírně snížil o 0,4 bodu na hodnotu 96,9 a indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 1,2 bodu na hodnotu 100,4, informoval na svém webu Český statistický úřad.
Důvěra v průmyslu dosáhla na nejnižší hodnoty od letošního února. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Důvěra v průmyslu dosáhla na nejnižší hodnoty od letošního února. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, jde ale spíše o korekci listopadového nárůstu než o trvalejší změnu trendu k horšímu. „Nálada spotřebitelů zůstává z dlouhodobého hlediska mírně nadprůměrná,“ sdělil ekonom Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz).

Spotřebitelé se dle jeho názoru díky odeznění mimořádně vysoké inflace a obnovení růstu reálných mezd letos osmělují k vyšším útratám, zůstávají však opatrní. „Jejich reálné příjmy stále zůstávají pod úrovní roku 2019, navíc vnímají problémy, jimž ekonomika čelí, například v oblasti průmyslu. To vše nedovoluje jejich náladě se zlepšit výrazněji,“ vysvětlil Kovanda.

„K meziměsíčnímu poklesu v prosinci přispělo zejména zhoršení ekonomického výhledu a také nižší ochota k utrácení. Přesto však index zůstává nad svým dlouhodobým průměrem a oproti třetímu čtvrtletí byl v závěrečném letošním čtvrtletí v průměru výrazně vyšší o tři body,“ informoval redakci faei.cz Kevin Tran Nguyen, ekonom Komerční banky.

Zvýšená spotřebitelská důvěra by, jak uvedl, měla indikovat pokračování postupného oživování spotřeby domácností, která i v příštím roce zůstane jedním z hlavních důvodů dalšího růstu české ekonomiky. „Spotřeba domácností však stále pouze dohání předpandemickou úroveň, za kterou ve třetím čtvrtletí zaostávala o 4,7 procenta,“ doplnil Nguyen.

Lukáš Kovanda zdůraznil, že „klesá rovněž nálada podnikatelů, a to kvůli zhoršení důvěry průmyslníků, které není s to kompenzovat příznivější vývoj v dalších sledovaných oblastech podnikatelské sféry, tedy v obchodu, službách a stavebnictví“. Podnikatelům v průmyslu dělá vrásky na čele neutěšený stav německé ekonomiky, ale i hrozba cel zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa,“ řekl.

Ta by podle Kovandy dále ochromila poptávku po tuzemském průmyslovém zboží. „Sentiment v podnikatelské sféře stáhl dolů slabý průmysl,“ vysvětlil Kevin Tran Nguyen z KB: „Pokles důvěry v průmyslu o 2,4 na 88,5 bodu převážil nárůst v ostatních odvětvích s výjimkou stavebnictví, kde důvěra zůstala beze změny. Důvěra v průmyslu dosáhla na nejnižší hodnoty od letošního února.“

„To pravděpodobně reflektuje pokračující útlum německého průmyslu a s tím související rostoucí nejistoty, které se negativně podepisují na zakázkové knize tuzemských průmyslníků. Skleslá nálada v průmyslu podtrhuje naše očekávání ohledně omezeného prostoru pro výrazné oživení výroby, která podle nás bude prozatím spíše brzdou české ekonomiky,“ uvedl Kevin Tran Nguyen.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek