
Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, jde ale spíše o korekci listopadového nárůstu než o trvalejší změnu trendu k horšímu. „Nálada spotřebitelů zůstává z dlouhodobého hlediska mírně nadprůměrná,“ sdělil ekonom Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz).
Spotřebitelé se dle jeho názoru díky odeznění mimořádně vysoké inflace a obnovení růstu reálných mezd letos osmělují k vyšším útratám, zůstávají však opatrní. „Jejich reálné příjmy stále zůstávají pod úrovní roku 2019, navíc vnímají problémy, jimž ekonomika čelí, například v oblasti průmyslu. To vše nedovoluje jejich náladě se zlepšit výrazněji,“ vysvětlil Kovanda.

Psali jsme
Český průmysl se dál topí, nálada se ještě zhoršila. Ani výhledy nejsou zrovna povzbudivé
„K meziměsíčnímu poklesu v prosinci přispělo zejména zhoršení ekonomického výhledu a také nižší ochota k utrácení. Přesto však index zůstává nad svým dlouhodobým průměrem a oproti třetímu čtvrtletí byl v závěrečném letošním čtvrtletí v průměru výrazně vyšší o tři body,“ informoval redakci faei.cz Kevin Tran Nguyen, ekonom Komerční banky.
Zvýšená spotřebitelská důvěra by, jak uvedl, měla indikovat pokračování postupného oživování spotřeby domácností, která i v příštím roce zůstane jedním z hlavních důvodů dalšího růstu české ekonomiky. „Spotřeba domácností však stále pouze dohání předpandemickou úroveň, za kterou ve třetím čtvrtletí zaostávala o 4,7 procenta,“ doplnil Nguyen.
Lukáš Kovanda zdůraznil, že „klesá rovněž nálada podnikatelů, a to kvůli zhoršení důvěry průmyslníků, které není s to kompenzovat příznivější vývoj v dalších sledovaných oblastech podnikatelské sféry, tedy v obchodu, službách a stavebnictví“. Podnikatelům v průmyslu dělá vrásky na čele neutěšený stav německé ekonomiky, ale i hrozba cel zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa,“ řekl.
Ta by podle Kovandy dále ochromila poptávku po tuzemském průmyslovém zboží. „Sentiment v podnikatelské sféře stáhl dolů slabý průmysl,“ vysvětlil Kevin Tran Nguyen z KB: „Pokles důvěry v průmyslu o 2,4 na 88,5 bodu převážil nárůst v ostatních odvětvích s výjimkou stavebnictví, kde důvěra zůstala beze změny. Důvěra v průmyslu dosáhla na nejnižší hodnoty od letošního února.“
„To pravděpodobně reflektuje pokračující útlum německého průmyslu a s tím související rostoucí nejistoty, které se negativně podepisují na zakázkové knize tuzemských průmyslníků. Skleslá nálada v průmyslu podtrhuje naše očekávání ohledně omezeného prostoru pro výrazné oživení výroby, která podle nás bude prozatím spíše brzdou české ekonomiky,“ uvedl Kevin Tran Nguyen.