Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi firmami. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 2,8 bodu na hodnotu 89,9. A co je pro letošní vývoj české ekonomiky obzvlášť nebezpečné, k nejhlubšímu propadu důvěry v budoucí vývoj došlo v průmyslu – zde se index snížil o 4,7 bodu.
Optimismus v průmyslu sráží zejména vývoj poptávky, a tedy i pokles produkce. Hodnota nových zakázek v českém průmyslu v roce 2023 meziročně klesla o 1,7 procenta. Obavy z vývoje poptávky přetrvávají mezi firmami i letos. Naznačuje to i další indikátor – Index nákupních manažerů (PMI).
Ten se po prosincovém poklesu snížil také v lednu na 43 bodů, nicméně jde o druhý nejpomalejší pokles od loňského března. Hranice 50 bodů PMI indikuje recesi sektoru. Pod hranicí 50 bodů, která znamená recesi, se nachází český průmysl již od června 2022. Jako hlavní důvod stagnace vidí firmy právě pokles nových zakázek.
Co dělá starost nejen českým firmám, ale i celé české ekonomice, je situace německého hospodářství, s nímž je ta česká léta úzce provázaná. Německá ekonomika bude podle odhadů tamní vlády v letošním roce růst jen o 0,2 procenta. Loni v říjnu bylo očekávání pro letošní rok na úrovni růstu o 1,3 procenta.
O zhoršování situace jedné z největších evropských ekonomik svědčí i začátek roku – v prvním čtvrtletí podle německé centrální banky opět klesne a ocitne se tak v technické recesi. Na vině je podobně jako u nás slabá zahraniční poptávka, omezování výdajů domácnostmi, ale i dopad vysokých úrokových sazeb na firemní investice.
Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst druhé složky Indexu důvěry v českou ekonomiku, která sleduje vývoj důvěry spotřebitelů. V únoru se indikátor důvěry spotřebitelů po lednovém růstu opět zvýšil, a to o 2,8 bodů na hodnotu 94.
Snížil se jak počet těch, kteří hodnotí svou současnou finanční situaci hůře než v předchozích dvanácti měsících, tak i počet respondentů, kteří očekávají zhoršení své finanční situace. O zlepšování spotřebitelské nálady svědčí i vývoj maloobchodních tržeb. Po osmnácti měsících nepřetržitého poklesu maloobchodních tržeb přineslo loňské předvánoční období zlom.
Maloobchodní tržby se v listopadu meziročně zvýšily o 0,1 procenta a opětovné zvýšení následovalo i v prosinci, a to o 1,6 procenta. Je to možný signál konce spotřebitelské recese. Díky poklesu inflace a růstu reálných příjmů domácností by tak letos mohlo nastat postupné oživení spotřebitelské poptávky.
Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)
Provázat českou ekonomiku s německou byl omyl. Nyní budeme tvrdě platit Green Deal co probíhá v Německu. Tady chceme stavit jaderné a Německo všechny jaderné zavřelo. Je to nepochopitelné odstavit čistý zdroj energie.