Důvěra v českou ekonomiku se zlepšila, spotřebitelé se ale stále bojí výrazné inflace

Názor
V květnu se všechny hlavní ukazatele důvěry v českou ekonomiku poprvé vrátily nad předpandemickou úroveň. Celková důvěra v ekonomiku (podle dnes zveřejněného průzkumu Českého statistického úřadu, pozn. red.) vykazuje hodnotu 99,7 bodu. Nachází se tedy jen 0,3 procenta pod dlouhodobým průměrem let 2003 až 2020. Vyšší byla celková důvěra v ekonomiku naposledy v prosinci 2019, kdy příslušný údaj činil 99,8 bodu.
Spotřebitelům se vrací optimistická nálada rychlejším tempem, neboť si uvědomují pozitivní přínos postupující vakcinace, která snižuje jejich obavu z dalšího plošného uzavření ekonomiky. Ilustrační foto: Pixabay.com

K uzavírání ekonomiky v důsledku šířící se nákazy covid-19 přistoupily tuzemské úřady prvně během března 2020, tudíž důvěra v ekonomiku je nyní v květnu vyšší než v předpandemických měsících lednu a únoru 2020. Za měsíce duben a květen vzrostla celková důvěra v ekonomiku ČR dohromady o 12,7 bodu, což je nejvyšší nárůst ve dvou po sobě následujících měsících v publikované historii sledování od roku 2003.

Zaměříme-li se čistě na spotřebitele, ti důvěřují ekonomice nejvýrazněji od loňského února. Poprvé od loňského března se jejich důvěra vrací nad dlouhodobý průměr let 2003 až 2020, když vykazuje hodnotu 102,8 bodu. Snížila se jejich obava ze ztráty zaměstnání, naopak však neklesá strach z citelného růstu spotřebitelských cen.

Za měsíce duben a květen vzrostla spotřebitelská důvěra v ekonomiku ČR dohromady o 18,8 bodu, což je nejvyšší nárůst ve dvou po sobě následujících měsících v publikované historii sledování od roku 2003. Nálada spotřebitelů v měsících dubnu a květnu vzrostla citelně více i v porovnání s loňským květnem a červnem, kdy dvouměsíční nárůst představoval 13,2 bodu.

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v dubnu zvýšila

Spotřebitelům se nyní vrací optimistická nálada rychlejším tempem, neboť si uvědomují pozitivní přínos postupující vakcinace, která snižuje jejich obavu z dalšího plošného uzavření ekonomiky. Zároveň těží ze zrušení superhrubé mzdy a daňového balíčku obecně, které jim nechávají v kapse více peněz díky snížení daně ze mzdy a zvýšení slevy na daňového poplatníka.

Citelně stoupá také nálada mezi podnikateli, byť v jejím případě nastal větší skok loni v měsících červnu a červenci, kdy se podnikatelé i firmy dokázaly nečekaně rychle opětovně zapojit do ekonomického procesu.

Řadě podnikatelů svědčí nejen to, že díky postupující vakcinaci vidí zřetelně příslovečné „světlo na konci tunelu“, ale že jim stále pomáhají vládní programy podpory zaměstnanosti i celkové poptávky v ekonomice a také expanzivní měnová politika centrální banky.

PSALI JSME:
Zlepšila nálada jak mezi podnikateli, tak mezi spotřebiteli

Zlepšení nálady v porovnání s dubnem vykazují podnikatelé napříč sektory: V průmyslu, obchodu, službách i stavebnictví, kde se ještě v dubnu jejich nálada zhoršovala. Podnikatelé v průmyslu vykazují nejlepší nálady nejen za období od začátku pandemie, ale za celé období od prosince 2017. Průmyslníci registrují „hlad“ po své produkci, který souvisí s post-pandemickým zotavováním ekonomiky, jež podporují výše zmíněné vládní programy.

Citelný nárůst ekonomického sentimentu je pozitivní zprávou také pro vládní politiky. Lidé se u říjnových voleb budou rozhodovat, komu dát svůj hlas, z podstatné části i podle toho, jak se bude dařit právě ekonomice a jaký z ní budou mít pocit.

Čím lepší tento pocit bude, tím lepšího výsledku vládní strany mohou potenciálně dosáhnout v porovnání se situací, kdy by ke zlepšení nedocházelo, nebo se nálada obyvatelstva dokonce zhoršovala.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku ČR v květnu vyskočila vzhůru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Stavebnictví v květnu povyrostlo

Stavební produkce v ČR po očištění o vliv sezonnosti a rozdílného počtu pracovních dní vzrostla v květnu meziročně o 4,4 procenta, po předchozím poklesu o 4,2 procenta. Vliv na to sice částečně měla nízká srovnávací …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru