Důvěra v ekonomiku ČR v květnu vyskočila vzhůru

Názor
Podle měření Českého statistického úřadu (ČSÚ) v květnu silně vzrostla souhrnná důvěra v ekonomiku ČR. Důvodem byl skokový růst důvěry spotřebitelů a v případě podnikatelského sektoru rovněž výrazné zlepšení sentimentu ve službách a v obchodě.
Prognóza České národní banky vývoje hrubého domácího produktu pro letošek jeví jako příliš nízká. Ilustrační foto: FAEI.cz

K mírnějšímu zvýšení došlo i v těch sektorech, kterých se poslední protiepidemická opatření až tak nedotkla, tedy v průmyslu a ve stavebnictví. Nikoho nepřekvapí, že se důvěra prudce zlepšuje díky ukončování protipandemických opatření.

Index důvěry podnikatelů se tak posunul na úrovně srovnatelné s podzimem roku 2019. Spotřebitelská důvěra se nachází přibližně tam, kde byla na samém počátku pandemie, tedy zhruba v březnu minulého roku.

Ruku v ruce s až nečekaně rychlým ukončováním opatření proti šíření epidemie v ČR dochází od letošního druhého čtvrtletí k rychlé expanzi ekonomiky. Za celý rok čekáme růst hrubého domácího produktu (HDP) 3,4 procenta.

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v dubnu zvýšila

V tomto světle se prognóza České národní banky (ČNB) pro letošek jeví jako příliš nízká. V naší prognóze počítáme s počátkem zvyšování úrokových sazeb centrální banky v letošním čtvrtém čtvrtletí.

Nicméně poslední vývoj, kdy dochází k rychlejšímu ukončování protiepidemických opatření a ČNB komunikuje snížená epidemická rizika, ukazuje na zvýšené šance, že to bude dříve.

Rozvolňování protiepidemických opatření u nás i ve světě pokračuje, takže pozorujeme růst důvěry v ekonomiku, který by zejména v sektoru služeb a obchodu mohl v nejbližších měsících pokračovat. Rizikem stále zůstávají další pandemické vlny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
První zvýšení úrokových sazeb možná už ve třetím čtvrtletí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Stavebnictví v květnu povyrostlo

Stavební produkce v ČR po očištění o vliv sezonnosti a rozdílného počtu pracovních dní vzrostla v květnu meziročně o 4,4 procenta, po předchozím poklesu o 4,2 procenta. Vliv na to sice částečně měla nízká srovnávací …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru