Dva přední investoři už s Donnetem v čele pojišťovny Generali nepočítají

Dva přední investoři pojišťovny Generali jsou připraveni usilovat o výměnu současného generálního ředitele Philippa Donneta, pokud se představenstvu italské pojišťovny nepodaří dosáhnout dohody o jeho setrvání ve funkci. Uvedla to včera agentura Reuters s odvoláním na tři zdroje „blízké této záležitosti“.
Spekulace o budoucnosti současného generálního ředitele pojišťovny Generali Philippa Donneta se v posledních měsících stupňovaly s tím, jak rostlo napětí mezi akcionáři. Foto: Giuliano Koren - Generali, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56450792

Už před několika dny média uvedla, že italský podnikatel Francesco Gaetano Caltagirone zvýšil svůj podíl v pojišťovně Generali na více než šest procent a je tak aktuálně druhým největším investorem pojišťovny. Než tento týden nakoupil další více než jeden milion akcií, vlastnil v Generali podíl 5,96 procenta, jak vyplývá z informací italského regulátora trhu Consob.

Zatímco letos v dubnu Caltagirone, jehož podnikání sahá od stavitelství po vydavatelství, valnou hromadu ignoroval, aby dal najevo, že není spokojen s rozložením sil mezi akcionáři, nyní se rozhodl před zasedáním správní rady navýšit svůj podíl. Současně se spojil s dalším významným akcionářem, Leonardem Del Vecchiem, zakladatelem společnosti Luxottica, která vlastní Ray-Ban.

Dohoda o společném podílu

Oba investoři Generali v sobotu zveřejnili dohodu, podle níž budou konzultovat rozhodnutí týkající se Generali, třetí největší pojišťovny v Evropě, která působí v pěti desítkách zemí včetně České republiky. Zmínění podnikatelé podle zdrojů agentury Reuters uzavřeli dohodu o společném 10,95% podílu, jsou připraveni předložit vlastní seznam kandidátů do představenstva.

Podle nich by už na něm neměl být současný generální ředitel Generali, francouzský manažer Philippe Donnet, jenž vede pojišťovnu od března 2016 a který je prý ochoten kandidovat na další mandát. Donnetovo případné znovujmenování – anebo jeho nahrazení – je po loňské změně stanov pojišťovny rukou představenstva společnosti, které nyní může předložit vlastní kandidátní listinu.

Kritika Donnetovy strategie

Caltagirone a Del Vecchio už dříve kritizovali Donnetovu strategii, která podle nich „příliš opatrně vyhledává příležitosti k fúzím a akvizicím“. Podle jednoho ze zdrojů Reuters by tito dva podnikatelé mohli navrhnout nového předsedu představenstva se „zavedeným mezinárodním profilem“, který by dohlížel na růstové strategie Generali.

Generali má novou správní radu jmenovat příští rok na jaře. Spekulace o Donnetově budoucnosti se v posledních měsících stupňovaly s tím, jak rostlo napětí mezi akcionáři. Na konci září by se na zasedání představenstva pojišťovny mělo projednávat jmenování členů vrcholného vedení.

Kompromis je stále možný

Ještě předtím, ve zjevné snaze najít společnou řeč, se příští týden sejdou nevýkonní členové představenstva Generali, informoval agenturu jeden ze zdrojů. Podle dalšího ze zdrojů je mezi akcionáři stále možný kompromis – jedním z řešení by mohlo být jmenování generálního ředitele, za kterým by stáli Del Vecchio i Caltagirone a který by pracoval po boku Donneta.

Donnet, jenž aktuálně pracuje na novém obchodním plánu Generali, který má být předložen v prosinci, má podporu mnoha členů představenstva pojišťovny a také Alberta Nagela, generálního ředitele milánské banky Mediobanca, která je s 12,9% podílem hlavním investorem Generali. Prvním, resp. druhým největším investorem v Mediobance, jsou již zmínění podnikatelé Del Vecchio a Caltagirone.

PSALI JSME:
Český pojistný trh bude mít nového lídra

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Rekordní rok pro Shopsys. Po letech je firma v zisku

Společnost Shopsys, která se zabývá tvorbou e-shopů pro největší hráče na trhu, informovala, že uzavřela fiskální rok se ziskem 11 milionů korun. Je to údajně již popáté v řadě, kdy firma vykazuje meziroční růst …

KB Pojišťovna meziročně zvýšila zisk

Hospodářský výsledek KB Pojišťovny, která je součástí finanční skupiny Komerční banky, dosáhl za rok 2021 dle českých účetních standardů výše 654,1 milionu korun, informovala pojišťovna v tiskové zprávě. To je o 260 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB