ECB a nový přístup k měnové politice – firmy budou mít lepší přístup k cizím zdrojům. Euro ale může oslabovat

Názor
Během tohoto týdne se konalo dlouho očekávané zasedání Evropské centrální banky (ECB), na kterém se rozhodovalo o budoucnosti měnové politiky v unii. Centrální banka ponechala podle očekávání měnovou politiku nezměněnou.
Podle prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové pro zvýšení úrokových sazeb musí být splněny tři základní podmínky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Úrokové sazby se udržely na rekordně nízkých úrovních a kvóta PEPP (pandemický program nákupu aktiv, pozn. red.) se udržela na hodnotě 1,85 bilionu eur. Banka tyto kroky odůvodnila tím, že střednědobý výhled inflace je stále hluboko pod jejím cílem.

Z tohoto důvodu revidovala budoucí vyhlídky k sazbám s cílem zdůraznit závazek zachovat akomodativní pozici měnové politiky nezměněnou. Očekává, že sazby zůstanou na současné nebo nižší úrovni, dokud inflace nedosáhne dvou procent. To může znamenat i přechodné období, ve kterém bude inflace mírně nad cílovou hodnotou.

Prezidentka Evropské centrální banky, Christine Lagardeová uvedla, že pro zvýšení úrokových sazeb musí být splněny tři základní podmínky:
1. Prognózy centrální banky musí poukazovat na budoucí inflaci na úrovni dvou procent,
2. Inflace nemůže být pod hladinou dvou procent, střednědobá inflace musí být na úrovni dvou procent,
3. Inflačního cíle musí být dosaženo minimálně v polovině prognózovaného období.

PSALI JSME:
ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Definice těchto základních podmínek pro zvyšování sazeb představuje do jisté míry novinku a posun ve vnímání inflace a dalšího prosazování monetární politiky. V minulosti bylo totiž cílem centrální banky udržet inflaci na nebo těsně pod dvěma procenty, což stačilo na to, aby centrální banka za jistých okolností přistoupila ke zvyšování sazeb.

Výše uvedené podmínky však naznačují, že centrální banka bude udržovat nízké úrokové sazby delší dobu a bude tolerovat vyšší úroveň inflace. Pro akciové trhy to představuje dobré znamení, protože firmy budou mít snazší a levnější přístup k cizím (nejen úvěrovým) zdrojům, což bude podporovat jejich podnikání. Horší dopad má tato změna na evropskou společnou měnu, která může vlivem nízkých sazeb oslabovat.

Centrální banka očekává, že vyšší inflace bude pravděpodobně dočasná, přičemž začátkem příštího roku by měla vlivem bazických efektů klesat. Prezidentka ECB uvedla, že současným problémem zůstává delta varianta koronaviru, která může poškodit sektor služeb. Pozitivní však je, že se podle Evropské centrální banky ekonomická aktivita vrátí do normálu v prvním čtvrtletí příštího roku.

Autor je hlavní analytik společnosti XTB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Řecko a Itálie tleskají. ECB bude tolerantnější k inflaci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.