ECB blízko prvního zvýšení úrokových sazeb za více než dekádu

Názor
Jestřábí komentáře centrálních bankéřů tlačily tržní úrokové sazby směrem vzhůru, obavy ohledně možné recese ekonomik naopak srážely ceny akcií. Už i na vývoji finančních instrumentů je tak patrná dichotomie spojená se stagflačním vývojem.
Evropská centrální banka je blízko prvního zvýšení úrokových sazeb za více než dekádu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vyjádření představitelů Evropské centrální banky (ECB) stále silněji indikují první zvýšení evropských úrokových sazeb v letošním červenci, které by mělo následovat po červnovém ukončení programu nákupu aktiv APP (Asset Purchase Programme, pozn. red.).

Centrální bankéři se stále více obávají negativních dopadů vysoké inflace na ukotvenost inflačních očekávání, což je tlačí k preferenci boje s inflací před podporou ekonomiky. Klaas Knot, guvernér nizozemské centrální banky, tento týden jako vůbec první z představitelů ECB dokonce připustil možnost v červenci zvýšit sazby o půl procentního bodu v případě dalšího zesílení inflačních tlaků.

Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají prozatím standardní zvýšení o čtvrt procentního bodu. Finanční trh již ve svých cenách pro červenec zahrnuje více, stále ne však plné zvýšení o půl procentního bodu. Do konce roku pak investoři počítají s celkem čtyřmi zvýšeními úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB: Místo jestřábího tónu opatrné závěry

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.