ECB: Místo jestřábího tónu opatrné závěry

Názor
Závěry zasedání Evropské centrální banky (ECB) vyznívají poměrně opatrně. ECB potvrdila informace, které zazněly již po březnovém zasedání. Nová data podle ní posilují její očekávání, že nákupy aktiv v rámci APP (Asset Purchase Programme, pozn. red.) by mohly být ukončeny v letošním třetím čtvrtletí. Následně vidí jako pravděpodobné postupné zvyšování úrokových sazeb.
Trhy patrně v prostředí rekordní inflace očekávaly od ECB přece jen více jestřábí tón. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve svém prohlášení ECB zmiňuje flexibilitu v rozhodování a postupnost dalších kroků. Pro další směřování měnové politiky v eurozóně bude klíčové zřejmě následující zasedání v červnu, kde by podle nás ECB měla s novou prognózou v zádech definitivně rozhodnout o ukončení nákupu aktiv, a tím i konkrétnějším načasování zahájení zvyšování depozitní sazby ze záporných hodnot směrem k nule.

Trhy patrně v prostředí rekordní inflace očekávaly od ECB přece jen více jestřábí tón. Oproti středě tak došlo k mírnému snížení očekávaného nárůstu sazeb do konce letošního roku. Aktuálně trhy počítají s růstem základní sazby o zhruba 65 bazických bodů do konce roku. To se ve čtvrtek promítlo i na oslabení eura k dolaru do blízkosti 1,08 USD/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB bude připravovat trhy na konec nákupů aktiv

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB