ECB bude připravovat trhy na konec nákupů aktiv

Názor
K jednacímu stolu ve čtvrtek zasedne Evropská centrální banka (ECB). Ta podle našeho názoru začne trhy připravovat na to, že program nákupů aktiv skončí již v polovině letošního roku. To by jí umožnilo zvednout úrokové sazby ve druhé polovině letošního roku.
ECB bude připravovat trhy na konec nákupů aktiv. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vzhledem k inflaci výrazně nad cílem ECB jsme k prosincovému 25bodovému zvýšení sazeb přidali ještě jedno zářijové ve stejném rozsahu. Klíčová depozitní sazba by se tak na konci roku měla dostat na nulu. V příštím roce pak očekáváme zvýšení všech tří základních sazeb o 75 bazických bodů.

Evropská ekonomika se s válkou na Ukrajině zatím vypořádává relativně dobře. To by mělo Evropské centrální bance umožnit plně se orientovat na kotvení inflačních očekávání a dosažení inflačního cíle. Inflace v eurozóně v březnu zdolala další rekord, když stoupla na 7,5 procenta.

Svého vrcholu by podle naší prognózy měla dosáhnout v dubnu (kolem 8 %, pozn. aut.). V následujících měsících se bude sice snižovat, v závěru letošního roku však bude její průměr stále přesahovat pět procent. ECB tak bude muset zabojovat s rostoucími inflačními očekáváními a pokusit se inflaci ukotvit.

PSALI JSME:
Zasedání ECB se neslo v jestřábím tónu

Vzhledem k tomu, že ECB zvyšování úrokových sazeb podmiňuje koncem programu kvantitativního uvolňování, bude se muset vypořádat nejprve s ním. Pandemický program byl již ukončen. Stále ale zbývá standartní program APP (Asset Purchase Programme, pozn. red.), v jehož rámci by banka měla v dubnu nakoupit cenné papíry za 40 miliard dolarů, v květnu za třicet a v červnu za dvacet.

Tím by ale mohl podle našeho názoru program skončit. Konečné rozhodnutí může padnout až v červnu, nicméně i tak by na tuto možnost mohla ECB začít trhy připravovat již na čtvrtečním zasedání.  V červnu také končí výhodné podmínky pro financování bank v rámci programu TLRTO.

Předpokládáme, že s dalšími kroky ECB vyčká, až bude zřejmé, kolik peněz z tohoto programu banky vrátily a jak se to odrazí na finančních trzích. První zvýšení depozitní sazby o 25 bazických bodů tak očekáváme v září, další by mělo následovat v prosinci. V příštím roce by ECB měla zvýšit již všechny sazby, a to o 75 bazických bodů.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB bude na nadcházejícím zasedání opatrná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.