Zasedání ECB se neslo v jestřábím tónu

Názor
Dnešní zasedání Evropské centrální banky (ECB) se neslo v jestřábím duchu. Podle prezidentky ECB Lagardeové se rizika spojená s inflačním výhledem posunula směrem nahoru, minimálně v krátkém horizontu.
Společná evropská měna reagovala na zasedání ECB výrazným posílením o 0,7 procenta na 1,139 USD/EUR. Ilustrační foto: Pixabay.com

V jejím projevu již také nezaznělo, že je velmi nepravděpodobné, že by sazby rostly již tento rok. Zdůraznila, že další rozhodování ECB bude záležet na datech přicházejících z ekonomiky, a že důležité bude v tomto ohledu březnové zasedání, kdy ECB bude mít k dispozici novou prognózu. Další kroky tak budou podle jejich slov záležet na vývoji inflace ve střednědobém horizontu.

Z tohoto úhlu pohledu bude důležitý i vývoj na trhu práce, kde nezaměstnanost poklesla na historicky nejnižší hodnoty, a vývoj mezd. Pokud jde o hospodářský růst, vidí rizika jako vyrovnaná. Růst může být vyšší, pokud budou mít domácností vyšší důvěru. Zároveň ale mohou spotřebu negativně ovlivnit vyšší ceny energií, které mohou nepříznivě dopadnout i na investice.

PSALI JSME:
První letošní zasedání ECB ovlivní konflikt Ruska a Ukrajiny

V každém případě zvyšovat sazby ECB nebude dříve, než ukončí program nákupů aktiv. V dnešním prohlášení zůstal plán nákupů v rámci programu APP beze změny (tedy 40 mld. eur ve druhém čtvrtletí, 30 mld. eur ve třetím, a 20 mld. eur od října dál, pozn. aut.).

Vytvoření prostoru pro zvýšení sazeb v letošním roce by dle našeho názoru vyžadovalo změnu v tomto vyjádření, k čemuž zatím nedošlo. Z tohoto úhlu pohledu se trhem očekáváné první zvýšení úrokových sazeb již v červnu letošního roku jeví jako nerealistické. I tak ale společná evropská měna reagovala výrazným posílením o 0,7 procenta na 1,139 USD/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB oznámí konec pandemického programu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.