ECB vnesla na devizové trhy volatilitu

Názor
Se společnou evropskou měnou to dnes bylo jako na houpačce. Až do odpoledního zveřejnění rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) euro proti dolaru lehce korigovalo zisky z přechozích dnů směrem k 1,120 USD/EUR. Po zveřejnění výsledku jednání euro v první reakci vystřelilo k 1,127 USD/EUR, aby se v průběhu tiskové konference pohybovalo v podstatě ode zdi ke zdi.
Se společnou evropskou měnou to dnes bylo jako na houpačce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

ECB v souladu s očekáváním ponechala úrokové sazby nezměněné. Čím centrální bankéři překvapili, to bylo oznámení razantního navýšení objemu prostředků programu na odkup dluhopisů o 600 miliard eur, přičemž program by měl trvat minimálně do června 2021. Trh podle průzkumu agentury Bloomberg čekal navýšení pouze o 500 mld. eur. Reinvestovat splatné dluhopisy přitom bude až do konce roku 2022.

Podle prezidentky ECB Christiny Lagardeové se vůbec nediskutovalo zahrnutí nekvalitních dluhopisů do programu. Podle představené prognózy by ekonomika eurozóny měla pomalu začít růst ve třetím kvartále letošního roku. Za celý rok letos čeká ECB pokles reálného hrubého domácího produktu (HDP) o 8,7 %, v příštím roce pak růst o 5,2 %. My jsme dokonce pro letošek lehce optimističtější (-6,3 %), příští rok to vidíme stejně.

PSALI JSME:
Politickým handrkováním už Evropa ztratila až moc času

Rozkolísané globální trhy se zrcadlově odrážely i na regionálních devizových trzích. V podstatě všechny měny regionu dnes měly tendenci oslabovat a korigovat tak předchozí zisky, výsledek jednání ECB jim ale vytvořil podporu. Koruna tak během dne ztrácela oproti včerejší nejsilnější hodně u 26,50 CZK/EUR téměř procento a čtvrt, když dnes kolem poledne atakovala 26,80 CZK/EUR. V závěru dnešní seance se kurz nacházel u 26,60 CZK/EUR.

Tuzemské statistiky mzdového vývoje za letošní první kvartál trh neovlivnily. Růst nominální (i reálné) mzdy mírně zaostal za naším i tržním očekáváním a je zřejmé, že to je teprve začátek. Současná ekonomická recese trh práce sice se zpožděním, přesto ale poměrně výrazně ovlivní. Již na podzim čekáme podíl nezaměstnaných nad sedmi procenty, růst reálných mezd se bude pohybovat kolem nuly.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eurozóna: Vzhůru do dluhů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.