ECB zvýšila sazby nejvýrazněji za více než 20 let

Názor
Evropská centrální banka (ECB) dosud ve zpřísňování měnové politiky výrazně zaostávala za většinou velkých centrálních bank. Ve světle rostoucí inflace, která v srpnu dosáhla 9,1 procenta, bylo zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu očekávané.
Evropská centrální banka zvýšila úrokové sazby nejvýrazněji za více než 20 let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A to i přes to, že se ECB na rozdíl od amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) nemůže opřít o silná makroekonomická data. Výrazné zvýšení sazeb ze strany ECB spolu s odhodláním pokračovat ve zpřísňování měnové politiky může pomoci euru opět získat ztracenou půdu pod nohama.

Investoři totiž dosud upozaďovali vliv kroků Evropské centrální banky a naopak kladli důraz na rizika spojená s pozastavením dodávek zemního plynu z Ruska. Pokud nedojde v příštích měsících k vážné energetické krizi, mohlo by euro ze zpřísnění měnové politiky ECB těžit a dostat se výrazněji nad paritu s dolarem.

Vyšší úrokové sazby v eurozóně spolu se stále vysokými cenami energií a strachem investorů z energetické krize mohou zvýšit tlak na českou korunu. Pokud v takovém případě bude Česká národní banka (ČNB) nadále bránit její kurz na současných hodnotách, bude k tomu pravděpodobně potřebovat vyšší objem devizových rezerv, než v předešlých měsících. Jen od května do července ČNB na obranu koruny vynaložila už 20,5 miliardy euro, tedy přes 500 miliard korun.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro ČR a SR
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB zvýší sazby o 75 bazických bodů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, …

Hypotéky v nejbližší době nezlevní

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém prvním letošním zasedání opět …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.