ECB zvýšila sazby o 25 bazických bodů, jejich růst bude pokračovat

Názor
Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů. Na tiskové konferenci prezidentka Christine Lagardeová uvedla, že velmi pravděpodobně sazby porostou i na příštím zasedání v červenci. Na rozdíl od Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) tak ECB nadále neuvažuje o „pauze“ ve zpřísňování měnové politiky.
Evropská centrální banka podle očekávání zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

ECB k tomu vedou mj. inflační tlaky z trhu práce, v důsledku kterých došlo k přehodnocení prognózy jádrové inflace v letošním i příštím roce o 0,5 procentního bodu směrem nahoru na 5,1 procenta respektive 3,0 procenta.

Kromě růstu sazeb byl na poli utahování měnové politiky potvrzen i záměr v červenci ukončit reinvestice z APP, o čemž bylo rozhodnuto již v květnu.

Ujištění o pokračování cyklu zvyšování úrokových sazeb ze strany ECB podpořilo euro. K dolaru společná evropská měna posílila o 0,8 procenta na 1,092 USD/EUR. Růstem reagovaly i eurové tržní úrokové sazby s kratší splatností.

PSALI JSME:
Inflace v USA klesá, Fed poprvé po 15 měsících nezvýšil úvěrové sazby

Makroekonomická data z USA dnes byla smíšená, mírné pozitivní překvapení přinesly květnové maloobchodní tržby, naopak průmysl v květnu lehce zklamal stejně jako počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden.

Odhodlanost Fedu i ECB doručit přísnou měnovou politiku měnám středoevropského regionu příliš neprospívá. Od místních centrálních bank se totiž očekává již v letošním roce naopak zahájení cyklu snižování úrokových sazeb, což pohledem úrokového diferenciálu relativně snižuje jejich atraktivitu.

Maďarský forint i polský zlotý dnes k euru oslabily o 0,7 procenta, respektive 0,4 procenta. Česká koruna těmto tlakům zatím odolává, když se odpoledne obchodovala téměř beze změny lehce pod 23,80 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB zařadila nižší stupeň, cyklus utahování ale nekončí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB