Zatímco na začátku května investoři předpokládali, že Fed už v červenci přistoupí ke snižování sazeb, dnes je téměř jisté, že ke snižování sazeb jen tak nedojde. Naopak je zde reálná možnost ještě jednoho zvýšení sazeb právě v červenci. A to přesto, že aktuální data z americké ekonomiky nejsou zcela jednoznačná.
Na jedné straně v ekonomice vzniklo 339 tisíc nových pracovních míst, zatímco analytici předpokládali pouze 190 tisíc. Zároveň se však v květnu zvýšila míra nezaměstnanosti, a to ze 3,4 procenta na 3,7 procenta.
Údaj o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti minulý týden zároveň nečekaně vyskočil na nejvyšší úroveň od listopadu 2021, konkrétně na 261 tisíc žádostí.
Inflace v květnu klesla na čtyři procenta, což je nejnižší hodnota od března 2021, ovšem jádrová inflace se snížila pouze minimálně na 5,3 procenta, zatímco analytici čekali pokles na 5,2 procenta.
Fed tak nemá úplně jednoduchou situaci a nemá ani jednoznačnou shodu nad tím, jak se v ní zachovat. Jestřábí křídlo dlouhodobě poukazuje na nutnost dalšího zvýšení sazeb před tím, než se sazby definitivně stabilizují a než se začne uvažovat nad horizontem jejich snižování.
Zatímco trh nyní očekává spíše to, že sazby se v červenci ještě jednou zvýší, analytici Ebury v tuto chvíli předpokládají, že úrokové sazby v USA zůstanou po zbytek roku spíše stabilní. Na začátku roku bychom se potom mohli dočkat jejich prvního snížení. Vše bude však záležet na dalším vývoji inflace i na výkonu americké ekonomiky.
Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com