Inflace v USA klesá, Fed poprvé po 15 měsících nezvýšil úvěrové sazby

Názor
Americký Fed, centrální banka USA, dnes poprvé od března roku 2022 ponechal své úrokové sazby beze změny, tedy na úrovni 5,00-5,25 procenta. Rozhodnutí však nebylo tak jednoznačné, jak se mohlo zdát ještě před měsícem.
Inflace v USA klesá, americká centrální banka poprvé po 15 měsících nezvýšila úvěrové sazby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco na začátku května investoři předpokládali, že Fed už v červenci přistoupí ke snižování sazeb, dnes je téměř jisté, že ke snižování sazeb jen tak nedojde. Naopak je zde reálná možnost ještě jednoho zvýšení sazeb právě v červenci. A to přesto, že aktuální data z americké ekonomiky nejsou zcela jednoznačná.

Na jedné straně v ekonomice vzniklo 339 tisíc nových pracovních míst, zatímco analytici předpokládali pouze 190 tisíc. Zároveň se však v květnu zvýšila míra nezaměstnanosti, a to ze 3,4 procenta na 3,7 procenta.

Údaj o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti minulý týden zároveň nečekaně vyskočil na nejvyšší úroveň od listopadu 2021, konkrétně na 261 tisíc žádostí.

PSALI JSME:
Trhy věří, že recese letos donutí Fed snižovat úrokové sazby

Inflace v květnu klesla na čtyři procenta, což je nejnižší hodnota od března 2021, ovšem jádrová inflace se snížila pouze minimálně na 5,3 procenta, zatímco analytici čekali pokles na 5,2 procenta.

Fed tak nemá úplně jednoduchou situaci a nemá ani jednoznačnou shodu nad tím, jak se v ní zachovat. Jestřábí křídlo dlouhodobě poukazuje na nutnost dalšího zvýšení sazeb před tím, než se sazby definitivně stabilizují a než se začne uvažovat nad horizontem jejich snižování.

Zatímco trh nyní očekává spíše to, že sazby se v červenci ještě jednou zvýší, analytici Ebury v tuto chvíli předpokládají, že úrokové sazby v USA zůstanou po zbytek roku spíše stabilní. Na začátku roku bychom se potom mohli dočkat jejich prvního snížení. Vše bude však záležet na dalším vývoji inflace i na výkonu americké ekonomiky.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Dolar je nejsilnější za poslední dva měsíce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.