Ekologické bydlení: Zákon se musí přizpůsobit

Tzv. ostrovní domy jsou vnímány jako futuristická budoucnost stavebnictví. Hodně se o nich v poslední době mluví a první již u nás vznikají. Jejich principem je fakt, že nejsou napojeny na žádné sítě, ale fungují zcela autonomně, soběstačně a ekologicky. Problémem je, že na jejich vznik není připraven právní rámec a úřady si s nimi často nevědí rady.
Stále více lidí uvažuje, že by se jim líbilo mít „ostrovní“ nebo tzv. off grid bydlení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Faktem je, že současná legislativa požaduje napojení novostavby na infrastrukturu zajišťující přístup k elektřině a vodě.

Přesto zřejmě nejde o nepřekonatelný problém, dle ministerstva pro místní rozvoj lze i za těchto podmínek stavbu ostrovního domu povolit.

Legislativa by se však logicky měla postupně měnícím se situaci přizpůsobovat a brát nové trendy do úvahy, aby ostrovní domy nestály mimo zákon. Stavebníci by pak nemuseli uvažovat o řešeních, která plánují napojení na stávající infrastrukturu a teprve následné odpojení.

Jsem toho názoru, že v tuto chvíli se musí zákon přizpůsobit realitě, která jde kupředu. Stále více lidí uvažuje, že by se jim líbilo mít „ostrovní“ nebo tzv. off grid bydlení. V současné době jsou ale v situaci, že se tím dostávají na samou hranici zákona a nemohou si být jisti, že svůj projekt zdárně dotáhnou. Přitom většinou jde o zcela ekologické a šetrné projekty.

Každopádně zastánci nezávislého ekologického bydlení pevně věří, že úředníci vezmou nový trend vážně a začnou začleňovat do legislativy body, které umožní ostrovním domům vznikat. Je to každopádně v zájmu všech zúčastněných.

Autor je předseda dozorčí rady společnosti Wirtuuu
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek