Ekonomická aktivita v eurozóně v květnu roste

Analýza
Ekonomická aktivita v eurozóně letos v květnu dle předběžných výsledků PMI průzkumu (index nákupních manažerů, pozn. red.) rostla nejrychleji od února 2018. Zrychlení růstu bylo taženo sektorem služeb, kde se situace zlepšuje díky uvolňování restrikcí souvisejících s pandemií. Růst aktivity v sektoru služeb je nyní nejsilnější od června roku 2018.
Evropská centrální banka zatím dává najevo, že letošní výkyvy v inflaci bude ignorovat a nepřikročí ke zpřísňování své měnové politiky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v květnu dle předběžných výsledků vzrostl z úrovně 53,8 na 56,9, což je nejvyšší úroveň od února roku 2018. Pro finanční trh jde o příznivé překvapení, neboť trh očekával růst souhrnného PMI indikátoru na úroveň 55,1.

Úroveň padesáti bodů v tomto průzkumu představuje hranici mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity a souhrnný PMI indikátor za květen tak naznačuje, že letošní druhé čtvrtletí bude v eurozóně ve znamení výrazného oživení hospodářského růstu.

Z pohledu růstu aktivity stále dominuje zpracovatelský průmysl, kde dynamika, měřená optikou PMI, jen zcela nepatrně zaostala za rekordním tempem vykázaným v dubnu. Právě letos v dubnu byl růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu eurozóny nejsilnější za historii trvání PMI průzkumu pro tento sektor, tedy od června roku 1997.

V řeči čísel se PMI ve zpracovatelském průmyslu v květnu snížil z úrovně 62,9 na 62,8, když trh čekal pokles na úroveň 62,5. Expanze aktivity ve zpracovatelském průmyslu je i nadále výrazná, nicméně potenciálně ještě silnější výkon je limitován komplikacemi a zpožďováním v dopravě a v dodávkách potřebných komponent, což souvisí jak s pandemií, tak s vysokou poptávkou.

PSALI JSME:
Dubnový průzkum PMI je nabitý extrémy

Komplikace v dodávkách v kombinaci s vysokou poptávkou vedou k tomu, že se právě ve zpracovatelském průmyslu zvyšují cenové tlaky a PMI průzkum za květen hlásí rekordní růst jak na cenách nákladů, tak u cen výstupů průmyslových výrobců.

Růst cenových tlaků je ovšem patrný také ve službách. Tahounem květnového růstu souhrnného PMI indikátoru byl sektor služeb, u nějž PMI průzkum hlásí zrychlení růstu na nejsilnější úroveň od června 2018.

V případě služeb vzrostl PMI indikátor z úrovně 50,5 na 55,1, zatímco trh očekával nárůst na úroveň 52,3. Sektor služeb těží z uvolňování omezení zavedených v souladu s pandemií, neboť pokrok ve vakcinaci a pokles nákazy umožňují přikročit k postupnému otevírání provozoven služeb a také obchodů.

Pokrok ve vakcinaci vede k tomu, že se v květnu dále zlepšila očekávání vývoje v ekonomice eurozóny na příštích dvanáct měsíců a tato očekávání jsou na novém rekordu za historii měření, tedy od poloviny roku 2012.

Průzkum PMI je konzistentní s očekáváním, že druhé čtvrtletí přinese nárůst meziroční inflace v eurozóně a samotný PMI průzkum naznačuje, že se růst cenových tlaků může přenést i do letošního druhého pololetí.

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny by se mohla vrátit k růstu

Evropská centrální banka (ECB) zatím dává najevo, že letošní výkyvy v inflaci bude ignorovat a nepřikročí ke zpřísňování své měnové politiky, neboť její prognóza očekává, že se inflace v dalších dvou letech zklidní a bude se držet pod inflačním cílem, jenž je stanoven v oblasti mírně pod dvěma procenty.

Přesto bude velmi zajímavé sledovat, jak se ECB na svém červnovém zasedání k aktuálnímu růstu cenových tlaků vyjádří a jak na ně bude reagovat čerstvá prognóza z dílny ECB, jež bude zveřejněna 10. června.

Průzkum PMI hlásí, že letošní druhé čtvrtletí bude ve znamení oživení růstu ekonomika eurozóny. Silně roste aktivita ve zpracovatelském průmyslu a výrazně se oživila aktivita ve službách.

Pro středoevropský region je dobrou zprávou pokračující zlepšování podmínek ve zpracovatelském průmyslu napříč eurozónou a především v Německu, neboť regionální výroba a exporty jsou se situací průmyslu eurozóny úzce provázány.

Zároveň je ale třeba se připravit na to, že jak komplikace v dodávkách, tak tendence k růstu nákladů i cen průmyslové produkce se budou projevovat také ve středoevropském regionu.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výrobní aktivita v ČR stále silně roste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Stavebnictví v květnu povyrostlo

Stavební produkce v ČR po očištění o vliv sezonnosti a rozdílného počtu pracovních dní vzrostla v květnu meziročně o 4,4 procenta, po předchozím poklesu o 4,2 procenta. Vliv na to sice částečně měla nízká srovnávací …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru