
Z hlediska makroekonomických dat globální trhy v pátek čekaly především na zveřejnění amerických statistik z trhu práce. Ty pouze potvrdily pokračující nedostatek pracovních sil v tamní ekonomice. Počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru dosáhl v září 263 tisíc oproti očekávání, tedy o osm tisíc více.
Očekávání předčila i míra nezaměstnanosti, která v USA klesla z 3,7 procenta na 3,5 procenta, zatímco se čekala stagnace na předchozí úrovni. Míra participace zůstává oproti předcovidovému období nadále nižší. Silná a zároveň proinflační data z amerického trhu práce jsou tak nadále významným argumentem pro další svižné zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu (centrální banka USA, pozn. red.).
Pro silnější dolar a slabší euro hovořily i tento týden zveřejněná data z evropského průmyslu. Předstihové PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) za září skočily v podstatě napříč celou Evropou, včetně ČR, pod 50 body, tedy v pásmu kontrakce. Hlouběji pod 50 bodů se navíc ponořil i celoevropský ukazatel pro oblast služeb. Obdobné ukazatele pro USA naproti tomu zůstávají bezpečně nad 50 body.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)