Ekonomická data nadále podporují silný dolar

Názor
První polovina tohoto týdne byla ve znamení slábnoucí americké měny, ta druhá však přinesla obrat ve vývoji a dolar tak nakonec uzavírá týden mírně silnější. Zatímco v polovině týdne se jeho kurz vyšplhal až k paritě, v pátek již byl oproti jeho začátku o necelé půl procento silnější, když se pohyboval kolem 0,98 USD/EUR. Dolarové sazby tento týden vesměs rostly.
První polovina tohoto týdne byla ve znamení slábnoucí americké měny, ta druhá však přinesla obrat ve vývoji a dolar tak nakonec uzavírá týden mírně silnější. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z hlediska makroekonomických dat globální trhy v pátek čekaly především na zveřejnění amerických statistik z trhu práce. Ty pouze potvrdily pokračující nedostatek pracovních sil v tamní ekonomice. Počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru dosáhl v září 263 tisíc oproti očekávání, tedy o osm tisíc více.

Očekávání předčila i míra nezaměstnanosti, která v USA klesla z 3,7 procenta na 3,5 procenta, zatímco se čekala stagnace na předchozí úrovni. Míra participace zůstává oproti předcovidovému období nadále nižší. Silná a zároveň proinflační data z amerického trhu práce jsou tak nadále významným argumentem pro další svižné zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu (centrální banka USA, pozn. red.).

Pro silnější dolar a slabší euro hovořily i tento týden zveřejněná data z evropského průmyslu. Předstihové PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) za září skočily v podstatě napříč celou Evropou, včetně ČR, pod 50 body, tedy v pásmu kontrakce. Hlouběji pod 50 bodů se navíc ponořil i celoevropský ukazatel pro oblast služeb. Obdobné ukazatele pro USA naproti tomu zůstávají bezpečně nad 50 body.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americký dolar vůči euru mírně posílil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika padá do stagflace

Centrální banky nejen napříč Evropou již pochopily, že inflace není způsobena jen narušenými dodavatelskými řetězci, ale především velmi uvolněnou měnovou politikou. Česká inflace na 18procentech a „holubičí“ …

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …