Ekonomická důvěra v Evropě pod tíhou cel klesá

ZEW index důvěry v německou ekonomiku zaznamenal v dubnu výrazné zhoršení. To se týkalo především očekávání analytiků pro následujícího půl roku, jehož ukazatel strmě klesl z březnových 51,6 procenta na -14 procent a zaostal za konsensem ve výši 10 procent.
Evropský průmysl dočasně podporuje snaha amerických spotřebitelů předzásobit se. Ilustrační foto: BMW Group
Evropský průmysl dočasně podporuje snaha amerických spotřebitelů předzásobit se. Ilustrační foto: BMW Group

Zcela tak vyprchal optimismus spojený se schválením výrazného navýšení výdajů na podporu německé ekonomiky, které prosadila tamní vláda. Zatímco v březnu tak složka očekávání dosahovala nejvyšší úrovně zhruba od začátku roku 2022, v dubnu už byla nejnižší za poslední přibližně dva roky. Důvodem takto strmého obratu jsou cla ohlášená Donaldem Trumpem.

Především německý automobilový průmysl, který se již teď zmítá v problémech, by cla pocítil významně. Jeho podíl na všech vývozech aut z EU do USA je totiž více než 60 procent. V souladu s poklesem v případě Německa došlo i k významnému zhoršení složky očekávání ZEW indexu pro celou eurozónu, a to z 39,8 procenta na -18,5 procenta.

Evropský průmysl dočasně podporuje snaha amerických spotřebitelů předzásobit se. Složka hodnocení současné situace, která je v případě ZEW indexu k dispozici pouze v případě Německa, mírně vzrostla z -87,6 na -81,2 procenta a překonala tak tržní konsensus (-86,9 %). Její úroveň ale zůstala velmi nízká.

Částečné zlepšení šlo pravděpodobně na vrub snaze amerických domácností zrealizovat plánované nákupy ještě před zavedením dovozních cel, které zvýší ceny dováženého zboží. Tento jev je patrný zejména na prodejích automobilů.

To byl pravděpodobně i důvod oživení průmyslové produkce v eurozóně na začátku letošního roku. Po lednových +0,6 procenta meziměsíční růst průmyslové produkce v eurozóně v únoru zrychlil na 1,1 procenta. S ohledem na zavedená cla lze však předpokládat, že tento pozitivní vývoj bude pouze dočasný.

Na globálních devizových trzích v úterý převládal relativní klid. Americký dolar mírně korigoval předchozí výrazné ztráty, když vůči euru posílil o přibližně 0,3 procenta k úrovni 1,131 USD/EUR. Ve směru slabšího eura mohlo působit zhoršení ekonomického sentimentu v Německu a eurozóně, na které ukázal ZEW index.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek