
Předstihové indikátory z evropského průmyslu zůstávají relativně slabé, a to i pod tlakem možného zavedení cel ze strany USA, které by proexportně orientovaný výrobní sektor pravděpodobně silně zasáhlo. Pozitivním impulsem pro průmysl ovšem mohou v budoucnu být plánované vyšší výdaje vlád na obranu a v Německu také na infrastrukturu.
Americké ceny průmyslových výrobců potvrdily trend zmírňujících se cenových tlaků. Obdobnou zprávu přinesl ve středu zveřejněný vývoj tamních spotřebitelských cen. Ceny průmyslových výrobců v únoru po sezónním očištění meziměsíčně stagnovaly oproti konsensem očekávanému nárůstu o 0,3 procenta.
Bez energií a potravin pak dokonce došlo k mírnému meziměsíčnímu poklesu o 0,1 procenta, zatímco byl očekáván rovněž růst o 0,3 procenta. Tento holubičí signál pro měnovou politiku ale korigovala poměrně významná vzestupná revize prosincového růstu, a to u celkového PPI z 0,4 na 0,6 procenta a u jádrového PPI pak z 0,3 na 0,5 procenta. Meziroční dynamika obou ukazatelů navíc zůstala nad třemi procenty.
Navzdory tomu ale na trzích začínají narůstat obavy, zdali agresivní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa nemůže vést z významnějšímu zhoršení dosud silné ekonomiky USA. Týdenní data z amerického trhu práce na to zatím neukazují, když počet nových žádostí v minulém týdnu dosáhl stále poměrně nízkých 220 tisíc, což bylo oproti tržnímu konsensu o pět tisíc méně.
Americký dolar ve čtvrtek mírně posílil a z části tak korigoval oslabení z předchozích dnů. Vůči euru zpevnil o 0,2 až 0,3 procenta. Donald Trump pokračoval ve svých výrocích ohledně cel na dovoz do USA. Tentokrát hrozí uvalením cla ve výši 200 procent na alkoholické nápoje pocházející z EU jako možnou odplatu na plánované zavedení evropských cel na dovoz americké whisky.
Evropská cla by zase měla být odplatou na dříve oznámená americká cla na dovoz hliníku a oceli. Nejistota spojená s obchodními válkami tak pokračuje a v důsledku toho i silný pokles na akciových trzích. Středoevropské měny vykazovaly spíše menší a smíšené výkyvy. Česká koruna oproti euru oslabila o 0,1 až 0,2 procenta. Vliv na to mohl mít i oproti očekávání slabší vývoj maloobchodních tržeb za leden.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)