Ekonomická krize se blíží, je na čase začít spořit! 5 pravidel, která vám s šetřením pomohou

V současné době se máme dobře, ekonomika prosperuje a příjmy rostou. Otázkou ale zůstává, jak dlouho tomu tak bude. Odborníci varují před krizí, proto je nejvyšší čas vytěžit ze své výplatní pásky maximum. Jak začít spořit a připravit se na horší budoucnost?
Ilustrační foto: Pixabay.com

I přestože dostatečná finanční rezerva by měla být samozřejmostí každé domácnosti, není tomu tak. Mnozí spoléhají na to, že nějak bylo a nějak bude, nač si tedy tvořit železnou zásobu pro „strýčka Příhodu“.

Nečekané výdaje se ale neptají, jestli je před výplatou nebo po výplatě, jestli máte aktuálně na opravu auta nebo na koupi nové ledničky. Stejně tak zdravotní komplikace nepřichází jen v období finanční prosperity a nikde není ani vyloučeno, že v době ekonomického růstu nemůžete přijít o práci. Mít naspořeno na horší časy je zapotřebí stále! A jaká pravidla vám s šetřením pomohou?

1. Peníze odkládejte zavčasu!

První pravidlo zní: „Nespořte až to, co vám zbude, peníze odkládejte už na začátku měsíce!“ Snadno by se vám mohlo stávat, že na konci měsíce nic neušetříte. Čím méně peněz máte k dispozici, ať už v peněžence nebo na účtu, tím pro vás lépe, jakmile budete vědět, že dochází, bude vás to nutit se uskromnit.

2. Rozdělte si příjmy efektivně!

Než začnete výhodně spořit, je vhodné se zamyslet na výdaji a nad pravidlem 50/30/20. Zhruba 50 % by mělo padnout na potraviny, bydlení a další nezbytné výdaje. Nejen na zábavu a cestování byste si měli vyčlenit 30 % z příjmů a zbylých 20 % by mělo pokrýt spoření a případné splácení dluhů.

3. Tvořte finanční rezervu!

Třetí pravidlo se týká finanční rezervy, na kterou by mělo padnout 10 % z příjmů a která by měla činit zhruba šestinásobek měsíčních příjmů, popřípadě dvanáctinásobek měsíčních výdajů. Pokud vám ale na tvorbu železné zásoby 10 % nezbude například kvůli splátce půjčky, nezoufejte, každá odložená stokoruna se počítá. Pomalejší začátky jsou vždy lepší než žádné.

4. Spořte na správném místě!

Další pravidlo patří spořicím produktům. Je důležité si nastavit, kde budete peníze střádat. Spořicí účty jsou vhodné pro tvorbu krátkodobých rezerv, protože finance lze snadno a rychle vybrat, stavební spoření a termínované vklady volte pro střednědobé úspory a investice pro dlouhodobé. Finanční produkty vždy vybírejte s velkou pečlivostí, ať vám v šetření co nejvíce pomohou, porovnávejte proto úrokové sazby, poplatky a možné výnosy.

5. Spořte pravidelně a trvale!

Tak jako máte nastaveny trvalé příkazy pro platby výdajů, stejně tak si můžete nastavit trvalé odchozí platby pro spoření. Pravidelně ihned po výplatě tak nechte ze svého účtu odejít peníze na spořicí účet, stavebko a další spořicí produkty. Díky tomu se vám nikdy nestane se, že by vám finance na spoření před výplatou chyběly.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Softwarový dům eMan nově povede Michal Košek

Pražskou vývojářskou společnost eMan, zalistovanou na pražské burze Start počínaje novým rokem povede Michal Košek, jeden ze zakládajících členů firmy. Po více než jedenácti letech přechází z postu provozního …

Petr Dolejš řídí komunikaci Urban Survival

Petr Dolejš je ve vedení marketingu architektonické skupiny Urban Survival. Příchod Dolejše reflektuje dynamický rozvoj značky, která v současné době sdružuje sedm dceřiných společností. Dolejš do Urban Survival …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB