Ekonomické a obchodní odstřižení Česka od Ruska se zatím nekoná

Evropská unie prodlouží dobu, po niž ještě povoluje dovoz ruské oceli, o čtyři roky. Ocel z Ruska se tak bude moci do zemí EU dovážet až do října 2028. Bez ruské oceli by v Česku měly vážné potíže například Škoda Auto nebo nošovická automobilka Hyundai; ty ruskou ocel upotřebí třeba v základní karosérii svých vozidel.
Bez ruské oceli by v Česku měly vážné potíže například Škoda Auto nebo nošovická automobilka Hyundai. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nepřímo se tak ovšem nadále financuje – a financovat tedy o čtyři roky dále bude – Putinova válka na Ukrajině. Česko letos od ledna do října dovezlo z Ruska nejen ocel, ale také ropu a další položky celkem za zhruba 57 miliard korun, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Putinovu válčícímu režimu však ve skutečnosti posílá více, byť nepřímo, neboť třeba ruská nafta, resp. nafta z ruské ropy nebo ruský plyn míří do Česka přes zpracovatele či zprostředkovatele z třetích zemí, třeba ze Slovenska.

Ministerstvo průmyslu a obchodu koncem listopadu uvedlo, že letos od ledna do října přiteklo do Česka 79,6 milionu metrů krychlových ruského plynu. Podle dat ČSÚ letos v prvních třech čtvrtletích zase Česko dovezlo 3,48 milionu tun ruské ropy, ropných materiálů a příbuzných produktů v hodnotě přes 35 miliard korun. To je největší objem za dané období roku od roku 2010.

Česko tak letos může Rusku zaplatit celkově minimálně kolem 80 miliard korun za rozličné dovážené položky. K ekonomickému a obchodnímu odstřižení Česka od Ruska tak zatím plně nedochází.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Jen hodně naivní člověk si mohl myslet,že se můžeme odstřihnout od Ruska mávnutím kouzelného proutku……Brusel narozdíl od Ruska vůbec nepotřebujeme! Pouze nám ztěžují život.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB