Ekonomické výhledy společnosti Adobe přispěly k posílení akcií AI

Analýza
Zveřejněné hospodářské výsledky Adobe za letošní druhé čtvrtletí měly být testem rostoucích cen akcií umělé inteligence (AI), a jelikož překonaly očekávání a zároveň firma zvýšila výhledy na tento fiskální rok, dostal trh přesně to, v co doufal.
Odezva na hospodářské výsledky Adobe byla sice pozitivní, ale implementace AI funkcí se zatím na výhledech společnosti příliš neprojevila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ovšem i když se výhledy Adobe mírně zlepšily, v tomto okamžiku se do nich dopady nových generativních funkcí AI na tempo růstu promítají jen mírně. Také data z Google Trends naznačují, že počáteční nadšení z AI oproti dubnu ochladlo.

Neuvěřitelné výhledy společnosti Nvidia z konce května ještě posílily americké technologické akcie, které začaly stoupat kvůli povyku kolem AI. Teď jen čekáme, zda se dostaví zvýšená poptávka po aplikacích s touto technologií. Čerstvé hospodářské výsledky společnosti Adobe byly takovým prvním testem.

Firma vykázala tržby 4,82 miliardy dolarů a upravený EPS (ukazatel informuje o rentabilitě firmy, tedy o její ziskovosti, pozn. red.) 3,91 dolaru, což předčilo očekávání, důležitější však je, že zvyšuje svůj EPS výhled na tento fiskální rok z předchozích 15,30-15,60 na 15,65-15,75 dolaru.

Zohledňuje tak očekávané zisky plynoucí z omezování nákladů a mírné zvýšení oproti původním předpokladům plyne i z očekávané vyšší poptávky po produktech kvůli nově nabízeným generativním funkcím AI. Investory hospodářský výsledek i výhled potěšil, a tak vyhnali akcie ještě mimo řádnou dobu obchodování o dvě procenta výš.

Odezva na výsledky Adobe byla sice pozitivní, ale je třeba zmínit, že implementace AI funkcí se zatím na výhledech společnosti příliš neprojevila. Dosavadní nárůst byl velmi malý a Adobe na podobný raketový nárůst poptávky jako Nvidia zatím teprve čeká.

Větším testem toho, zda nové funkce AI díky zjednodušení tvorby a úprav obsahu nějak zvyšují odběr produktů Adobe a přitahují nové zákazníky, budou až příští zveřejněné hospodářské výsledky.

Na finančních trzích, hlavně těch amerických, sice růst cen způsobený humbukem kolem AI pokračuje, ale stojí za zmínku, že z dat Google Trends vyplývá pokles bezprostředního zájmu Američanů o klíčová slova „AI“ a „ChatGPT“ oproti dubnu, kdy horečka vrcholila.

Naše pracovní hypotéza je, že jsou očekávání kolem AI extrapolována neudržitelným způsobem, a jakmile investorům dojde, že monetární zisky z AI přijdou později, než čekali, dojde k tvrdému resetu cen akcií spojovaných s umělou inteligencí. Dlouhodobě zůstáváme i my ohledně přínosů těchto nových AI systémů optimističtí, ale krátkodobě vyšrouboval všechen ten povyk akcie na neudržitelnou úroveň.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nvidia hvězdou letošního roku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

České dráhy letos opět výrazně zdraží jízdné

České dráhy i letos masivně zdraží jízdné. V průměru o 9,5 procenta. Stane se tak od prosince. Důvodem je zejména obecná inflace, konkrétněji zdražování nafty či růst mezd, který se pochopitelně týká i pracovníků na …

Škoda Auto oficiálně vstoupila na vietnamský trh

Škoda Auto svým vstupem na vietnamský trh učinila významný krok ve své strategii internacionalizace. Sobotní slavnostní akce proběhla za účasti představitelů vietnamské a české vlády a společnosti TC Group, která je …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB