Špatné zprávy z eurozóny

Listopadový PMI průzkum (Index nákupních manažerů, pozn. red.) signalizuje ochlazení ekonomiky eurozóny, na němž se projevuje slabý výkon jak v průmyslu, tak ve službách. Kompozitní PMI indikátor v listopadu dle předběžných výsledků průzkumu klesl z 50 bodů na 48,1 bodu, což představuje desetiměsíční minimum a ekonomický pokles.
Hospodářské ochlazení v eurozóně představuje riziko, že se stejným směrem vydá ekonomická aktivita také ve střední Evropě. Ilustrační foto: Pixabay.com
Hospodářské ochlazení v eurozóně představuje riziko, že se stejným směrem vydá ekonomická aktivita také ve střední Evropě. Ilustrační foto: Pixabay.com

V metodice PMI průzkumu je úroveň padesáti bodů dělítkem mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity. Špatné zprávy z ekonomiky eurozóny jsou nepříznivou zprávou i pro ekonomiky středoevropské ekonomiky, pro něž je eurozóna klíčovým obchodním partnerem.

Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v listopadu dle předběžných výsledků klesl z říjnových 50 bodů na úroveň 48,1, což představuje nejvyšší úroveň od letošního ledna.

Finanční trh očekával setrvání kompozitního PMI indikátoru na říjnové úrovni, jež činila 50 bodů. Kompozitní PMI indikátor pro eurozónu byl pod hraniční padesáti bodů v září a listopadu, když v říjnu dokázal vzrůst mírně právě na úroveň padesáti bodů.

Podrobnější pohled ukazuje, že PMI ve zpracovatelském průmyslu v listopadu klesl z úrovně 46 bodů na 45,2, což představuje dvouměsíční minimum (tržní odhad počítal se setrváním tohoto indikátoru na úrovni 46, pozn. aut.).

PMI indikátor pro zpracovatelský průmysl signalizuje, že aktivita v tomto sektoru ekonomiky i nadále klesá: Pod úrovni padesáti bodů se PMI indikátor pro zpracovatelským průmysl eurozóny drží nepřetržitě od července 2022.

PMI sub-indikátor mapující výrobu ve zpracovatelském průmyslu klesl na své dvouměsíční minimum na úrovni 45,1: Drží se tedy též hluboko pro padesáti body. Zrychlil se též pokles nových objednávek ve zpracovatelském průmyslu. Průzkum pro zpracovatelský průmysl hlásí jak pokles jak nákladů, tak prodejních cen a vývoj v tomto sektoru ekonomiky tak pomáhá tlumit inflaci v eurozóně jako celku.

Celkový PMI indikátor pro sektor služeb v listopadu klesl z 51,6 bodu na úroveň 49,2: Na své desetiměsíční minimum (trh očekával stabilitu indikátoru na úrovni 51,6). Sektor služeb hlásí zrychlení poklesu nových objednávek, což je nepříznivý signál pro vývoj v tomto sektoru i do dalších měsíců.

Úroveň celkového PMI indikátoru ve službách byla v listopadu ovlivněna prudkým poklesem, jenž vykázala Francie. Ve službách dle průzkumu PMI v listopadu zrychlil růst nákladů, výraznější byl také růst prodejních cen.

Inflační roli v sektoru služeb sehrávají mzdové tlaky, jejichž podíl na celkových nákladech je výraznější než ve zpracovatelském průmyslu. Vývoj cen v sektoru služeb představuje z pohledu Evropské centrální banky (ECB) zdroj inflačních rizik pro ekonomiku eurozóny jako celek.

Listopadový průzkum PMI naznačuje pokles ekonomické aktivity v eurozóně a obecně platí, že PMI průzkum vyslal nepříznivé signály nejen v listopadu, ale také v předchozích dvou měsících. Zároveň došlo k prohloubení poklesu nových objednávek jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách.

Poté, co se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny v letošním třetím čtvrtletí nadechl k solidnímu růstu (mezikvartálně o 0,4 %), tak průzkumy PMI naznačují, že se v letošním závěrečném čtvrtletí růst HDP zpomalí a na mezikvartální úrovni nelze vyloučit dokonce jeho mírný pokles.

V sektoru služeb přetrvávají cenové tlaky, jež v listopadu dokonce zesílily a cenový vývoj v tomto sektoru bude i nadále znepokojovat Evropskou centrální banku. V úvahách centrálních bankéřů by ale měly převážit obavy ohledně ochlazujícího se výkonu ekonomiky eurozóny, a ECB by proto měla dále snižovat své úroky – jak letos v prosinci, tak v 1. pololetí 2025.

Pro ekonomiky středoevropského regionu vysílá průzkum PMI z eurozóny nepříznivé signály, neboť hospodářské ochlazení v eurozóně představuje riziko, že se stejným směrem vydá ekonomická aktivita také ve střední Evropě.

Zejména slabá aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny je nepříznivou zprávou pro středoevropské výrobce a exportéry. Pokles úroků ECB, jenž pro další měsíce a čtvrtletí průzkum PMI naznačuje, by měl vytvořit prostor také pro pokles úrokových sazeb středoevropských centrálních bank včetně České národní banky.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB