Ekonomika ožila vlivem uvolněných restrikcí

Názor
Dnes zveřejněný v pořadí třetí a zároveň konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za druhé letošní čtvrtletí pouze potvrdil mezičtvrtletní nárůst ekonomiky o jedno procento po předchozím poklesu o 0,4 procenta.
2020-skoda-superb-facelift-vyroba-zahajena-01-640x410

V meziročním srovnání vzrostlo tuzemské hospodářství o 8,1 procenta (předchozí odhad hovořil o 8,2 %, pozn. aut.), na což však významně působila nízká srovnávací základna loňského roku. Ekonomická aktivita se však i tak dostala již téměř tam, kde se nacházela před vypuknutím pandemie, když ve druhém čtvrtletí dosahovala 95 procent své úrovně ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019.

Za oživením ekonomiky stálo především rychlé rozvolnění protiepidemických restrikcí, které se projevilo ve výrazném mezičtvrtletním nárůstu spotřeby domácností o 6,4 procenta. Obnovenou chuť spotřebitelů utrácet podpořil i pokračující svižný růst jejich disponibilních příjmů, který ve druhém čtvrtletí dosahoval meziročního tempa 8,1 procenta.

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku klesá

Došlo i k rozpuštění části úspor nahromaděných v předchozích měsících. Sezonně očištěná míra úspor domácností sice mírně klesla z 24,8 na 21,6 procenta, přesto však oproti předkrizovým úrovním (kolem 10 %) zůstává i nadále zvýšená, a může tak podpořit růst soukromé spotřeby v dalších měsících.

Rychlý mezičtvrtletní růst vykázaly ve druhém čtvrtletí také fixní investice, které vzrostly mezičtvrtletně o 4,2 procenta. Přispěly k tomu jak investice firem, tak i státu, když v obou případech jejich mezičtvrtletní nárůst činil zhruba čtyři procenta.

Mimo uvolněných restrikcí na vyšší investiční aktivitu v soukromém sektoru působil rovněž optimističtější výhled ekonomiky pro další čtvrtletí, který byl významně ovlivněn rostoucí mírou proočkovanosti populace. A vliv nakonec mohl mít i přetrvávající nedostatek pracovních sil, který vytváří stále větší tlak na automatizaci výroby.

PSALI JSME:
Evropskou ekonomiku v závěru roku zřejmě čeká zpomalení

Růst ekonomiky by měl pokračovat také ve zbytku roku, rizikem jsou již delší dobu trvající problémy v průmyslu. Chybějící vstupy do výroby se totiž velmi silně dotýkají automobilového průmyslu, který je významným zdrojem růstu tuzemské přidané hodnoty. Řada výrobců aut tak přistoupila ke snížení objemu, či na čas k úplnému zastavení výroby.

Stejně jako ve druhém čtvrtletí tak pravděpodobně i ve zbytku roku budou nízké vývozy hlavní bariérou růstu tuzemské ekonomiky. V naší poslední prognóze jsme očekávali zvýšení HDP za celý letošní rok o 4,2 procenta, aktuálně to však spíše vypadá na růst poblíž tří procent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v evropskou ekonomiku v září stagnovala

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v evropskou ekonomiku v září stagnovala

Důvěra v evropskou ekonomiku podle dnes zveřejněných údajů Evropské komise v září stagnovala. Souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu totiž v eurozóně doznal jen kosmetických změn, když jen nepatrně vzrostl z …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB