Ekonomika v karanténě: Výstaváře drtí ztráty, chtějí peníze od státu. Ten ale má sám málo

Po celé Evropě se ruší výstavy a veletrhy. Podle prezidenta asociace výstavářů Jiřího Cardy jsou výstaváři na hraně krachu a budou žádat peníze od státu. Argumentují, že veletrhy a výstavy jsou podobné, co se koncentrace lidí týče, jako nákupní centra a ty se kvůli koronaviru také nezavírají.
Kvůli obavě z nákazy koronavirem ruší buď organizátoři, nebo úřady veletrhy a výstavy po celém světě, a to v době největší sezóny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jenže má to háček: Bez obchodů lidé fungovat nemohou, bez veletrhů ano. Navíc, pokud by vláda výstavářům uvolnila jakékoliv peníze, tak pak by s podobnou argumentací mohly přijít cestovní kanceláře, letecké společnosti, hotely, jimž brzda v pohybu lidí také pořádně pustí žilou, ne-li rovnou utne tipec. A že by vláda těm všem dala třeba daňové úlevy? Dost těžko, když teď sama před sebou valí značný deficit a i kvůli „ekonomice v karanténě“ lze očekávat, že bude mít menší daňový výběr, byť pořádně šlape na EET.

Obecná hysterie je pro firmy likvidační

Kvůli obavě z nákazy koronavirem ruší buď organizátoři, nebo úřady výstavy po celém světě, a to v době největší sezóny. „Považujeme to za neadekvátní reakce na vzniklou situaci. Bohužel kvůli obecné hysterii ruší organizátoři i akce těsně před zahájením. Naše firmy už mají na těchto akcích pracovníky a materiál. Ztráty jsou obrovské,“ argumentuje však Carda.

PSALI JSME:
Strach jako důvod pro storno dovolené? Co říkají na koronavirus pojišťovny

Zrušen byl například ženevský autosalon, kde mělo mít premiéru nové škodovácké „eresko“, světový veletrh cestovního ruchu ITB Berlín, nejprestižnější veletrh mobilních technologií MWC v Barceloně či investiční veletrh ve francouzském Cannes, MIPIM.

„Ruší se akce napříč Evropou, například v Düsseldorfu nebo ve Frankfurtu či Berlíně. Jde o desítky akcí, které živí české výstavářské firmy. Ty nyní vyčerpávají svoje finanční rezervy na platy lidí a ocitají se na pokraji existence,“ doplňuje Carda.

V Česku podle něho existuje stovka výstavářských firem. Živí je export, zejména Německo. Čeští výstaváři zaměstnávají stovky lidí a další stovky dodavatelů – osvětlení, grafiky, audio techniky, a dalších materiálů. I ti jsou na zdárné činnosti výstavářských firem závislí.

PSALI JSME:
Nová generace sportovně laděného „ereska“ Škoda Octavia letos v Ženevě premiéru mít nebude

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ekonomiku táhly dolů slabé investice

Špatný, ale přece o něco málo lepší, než naznačoval předběžný odhad, je výsledek českého hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Podle čísel zveřejněných tento týden poklesla ekonomika ve …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

V práci mrtvého brouka nehrajte. Prodraží se to

Poradna
Za chyby se platí, s tím většina z nás tak nějak počítá. Ale když opravdu dojde na placení, je rázem po vyrovnanosti. Zvlášť, když jsme udělali chyby v práci a namísto výplaty si domů neseme smutný účet jak z filmové komedie – vytažení, vysušení, odbahnění. Na náhradu za způsobenou škodu však zaměstnavatel nemá nárok automaticky. Na druhou stranu i pouhá nevšímavost nás může stát hodně draho.
Rolovat nahoru