Ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,9 %

Názor
Zpřesněný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) přinesl mírnou vzestupnou revizi. Podle té česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla mezičtvrtletně o 0,9 procenta, zatímco předběžný odhad hovořil o 0,7 procenta.
Nárůst průmyslové produkce v prvním čtvrtletí souvisel se zmírněním problémů v dodavatelských řetězcích, ke kterému na začátku roku došlo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím tak hospodářský růst nepatrně zrychlil z 0,8 procenta. V meziročním vyjádření se růst zvýšil z 3,6 na 4,8 procenta, z velké části však vlivem nízké srovnávací základny loňského roku.

Mezičtvrtletní růst ekonomiky podpořilo oživení průmyslové produkce. Nárůst průmyslové produkce v prvním čtvrtletí souvisel se zmírněním problémů v dodavatelských řetězcích, ke kterému na začátku roku došlo. To se projevilo i na vyšší výrobě automobilů. Zpracovatelský průmysl byl tak hlavním zdrojem růstu přidané hodnoty.

Vyšší výkonost průmyslu se odrazila i v nárůstu čistého vývozu. Ještě silnější příspěvek k mezičtvrtletnímu růstu HDP však měly fixní investice. Zvýšení investiční aktivity v předstihu indikovala silná stavební produkce, která byla pravděpodobně významně podpořena vyššími vládními investicemi.

PSALI JSME:
Výsledky tuzemského průmyslu jsou zatím povzbudivé

Spotřeba domácností na druhou stranu vlivem vysoké inflace nadále klesala. V prvním čtvrtletí klesla mezičtvrtletně o 1,1 procenta, po poklesu o 1,7 procenta ve čtvrtém čtvrtletí. To vedlo ke snížení přidané hodnoty v oblasti služeb, zatímco v oblasti obchodu ještě mírně rostla.

Na domácnosti tak stále silněji dopadá vysoká inflace, která ukrajuje z jejich příjmů. Růst nominálních mezd v letošním roce zřejmě nebude stačit na to, aby vysokou inflaci pokryl a příjmy domácností tak v reálném vyjádření zaznamenají hluboký pokles.

Za letošní rok odhadujeme pouze skromný růst ekonomiky o 1,8 procenta. Nejenže v dalších čtvrtletích bude pravděpodobně pokračovat negativní vliv vysoké inflace na spotřebu domácností, ale vlivem války na Ukrajině a koronavirových restrikcích v Číně navíc došlo k opětovnému zhoršení problémů v dodavatelských řetězcích.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maloobchodní tržby za březen zklamaly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.