Maloobchodní tržby za březen zklamaly

Názor
Tržby maloobchodu se v březnu bez prodejů automobilů reálně meziročně zvýšily o 5,4 procenta. Trh přitom počítal se zhruba o jedno procento vyšším růstem (6,3 %). V meziměsíčním srovnání prodeje o 0,1 procenta poklesly. Ve srovnání s únorem se snížily tržby za pohonné hmoty (o 2,0 %), za potraviny nicméně o jedno procento vzrostly.
Na trhu je stále patrná převaha poptávky nad nabídkou automobilů, což se promítá do poklesu tržeb za jejich prodej a naopak jejich růstu za opravy motorových vozidel. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziroční statistiky zůstávají stále zkresleny loňskými protipandemickými opatřeními. Vzhledem k loňské uzávěře pohybu mezi okresy není divu, že byl letošní březnový prodej pohonných hmot o 18,8 procenta vyšší. Rostly i tržby za nepotravinářské zboží (+8,4 %), naopak za potraviny poklesly (-1,8 %).

Ještě více bylo loňské uzavření kamenných obchodů patrné na meziročních statistikách prodejů s oděvy a obuví, které vzrostly o 211 procenta. Internetovým obchodům naopak prodeje v meziročním srovnání klesají (v březnu o 19 %).

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly v březnu reálně meziměsíčně o jedno procento, přičemž meziročně se snížily o 1,6 procenta. Na trhu je stále patrná převaha poptávky nad nabídkou automobilů, což se promítá do poklesu tržeb za jejich prodej a naopak jejich růstu za opravy motorových vozidel.

PSALI JSME:
Autoservisy letos zdražily o devět procent

Celkově je na datech patrný negativní vliv razantního růstu spotřebitelských cen i zvýšené nejistoty, která souvisí s dopady války na Ukrajině. Spotřebitelský sentiment je nyní nejnižší od ledna 2013, což se do maloobchodních prodejů propisuje.

Situaci částečně stále zachraňují naakumulované úspory domácností, nízká nezaměstnanost a snaha v některých oblastech dohnat odloženou poptávku (restaurace, volný čas, automobily, pozn. aut.).

S ohledem na další rychlý růst spotřebitelských cen a propad spotřebitelské důvěry při snížení reálných mezd pro letošek čekáme od druhého čtvrtletí do konce letošního roku pozvolný pokles reálných výdajů českých domácností.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tržby v obchodech stagnují. Za elektroniku ale utrácíme stále více

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny v průmyslu v srpnu letos poprvé klesly

Cenové tlaky v klíčových cenových okruzích začínají polevovat. Stejně jako u spotřebitelských cen zaznamenaly statistiky z průmyslového sektoru ve srovnání s tržním konsensem nižší dynamiky. Zatímco v první polovině …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB