Ekonomika ve svěrací kazajce čeká na rozvolnění

Analýza
Data z reálné ekonomiky za únor ukáží přetrvávající slabost maloobchodu v důsledku pokračující uzávěry obchodů a služeb. Průmyslová výroba čelí rostoucí poptávce při problémech s dodávkami a čekáme tak od ní podobný výkon jako v lednu. Inflace v březnu zrychlí zejména kvůli vyšším cenám u čerpacích stanic.
Výraznější zlepšení tržeb velmi pravděpodobně nepřinese ani březen, kdy protiepidemická opatření doznala naopak dalšího zpřísnění, zejména co se týče pohybu obyvatelstva. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Maloobchodní tržby: Od maloobchodních tržeb nelze mít pro nejbližší období velká očekávání. Řada obchodů a služeb zůstává uzavřena, přičemž skomírající vidina brzkého rozvolnění vedla od počátku roku k poklesu spotřebitelské důvěry. Rodinné rozpočty jsou na druhou stranu podporovány růstem průměrné mzdy umocněné nižším zdaněním příjmu od počátku letošního roku.

Míra nezaměstnanosti se zvyšuje stále spíše pomalu. Karetní transakce ukazují zmírnění meziročního propadu. Registrace aut ukazují oproti lednu nižší propad. Nicméně prodej aut byl v lednu překvapivě vysoký a v únoru by tak spíše mohlo dojít k určité kompenzaci předchozího nárůstu, ačkoliv i karetní údaje zde ukazují spíše mírný nárůst.

Letošní únor je specifický jedním dnem navíc oproti tomu loňskému, což bude výsledek bez očištění o kalendářní vlivy mírně srážet. Za únor tak čekáme mírný meziměsíční pokles prodeje aut o dvě procenta a malý nárůst maloobchodních tržeb bez zahrnutí prodeje aut.

V meziročním vyjádření by to znamenalo pokles maloobchodních tržeb bez prodeje aut o devět procent (-7,1 % očištěno o kalendářní vlivy – pozn. aut.) a celkových tržeb o 8,4 procenta (-5,7 očištěno o kalendářní vlivy – pozn. aut.).

PSALI JSME:
Tržby v maloobchodě klesly, ve službách naopak vzrostly

Výraznější zlepšení tržeb velmi pravděpodobně nepřinese ani březen, kdy protiepidemická opatření doznala naopak dalšího zpřísnění, zejména co se týče pohybu obyvatelstva a ve školství. Ani první dubnové dny nevěští rychlé zlepšení. Od května počítáme s pomalým rozvolňováním, nicméně ekonomika stále čeká na imunizaci obyvatelstva, či alespoň efektivnější testování.

Průmyslová výroba: Zahraniční předstihové indikátory ukazují na zrychlující expanzi výroby. Český index nákupních manažerů v únoru mírně klesl a ukazuje tak na pokračování růstu průmyslové produkce pomalejším tempem. Podniky se v únoru nacházely v podobné situaci jako v předchozím měsíci. Zakázky rostou, ovšem chybí mnoho komponent nutných pro výrobu a řada podniků pociťuje nedostatek pracovní síly.

Výroba automobilů zůstává ve výrazném útlumu, když v únoru ještě prohloubila svůj meziroční propad na 15,4 procenta z předchozího poklesu o 11,7 procenta. V souhrnu pro únor odhadujeme meziměsíční pokles průmyslové výroby o 0,3 procenta, tedy podobně jako v lednu (-0,4 % meziměsíčně). V meziročním srovnání by to znamenalo růst o 0,5 procenta meziročně (NSA i WDA). V březnu pravděpodobně uvidíme další útlum s tím, jak řada automobilek oznámila omezení produkce.

Je otázkou, jak silný tento dopad bude a jak dlouho bude trvat. Anekdotické zprávy hovoří o problémech s dodávkami čipů až do podzimu letošního roku. V tomto světle je ovšem podivuhodný výše zmíněný vývoj zahraničních předstihových indikátorů.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod v lednu zklamal. Kvůli nedostatku čipů omezil výrobu celý koncern Volkswagen

Je pravdou, že ty jsou částečně skutečně taženy vzhůru tím, že chybí komponenty pro výrobu, nicméně i subindexy výstupu a zejména očekávání do budoucna silně roste. Skutečnost by tak nemusela být zlá.

Spotřebitelské ceny: Spotřebitelské ceny v lednu překvapily vyšším růstem, v únoru naopak jejich tempo citelně zpomalilo. V březnu opět pravděpodobně budeme pozorovat vyšší údaje o inflaci. U čerpacích stanic počítáme s meziměsíčním zdražením přes čtyři procenta v důsledku vyšších cen ropy.

U potravin tentokrát čekáme v průměru jen malé cenové změny. Zdražení v březnu pocítili milovníci piva. Meziměsíční růst jádrové inflace v březnu krotil pokles cen dovolených, což je ovšem sezónní jev, jehož odhad je za současné situace uzavřených služeb s omezenými možnostmi cestování diskutabilní. Klesající srovnávací základna z minulého roku způsobí, že meziroční míra inflace v březnu bude růst dle našeho odhadu na 2,5 procenta a v případě jádrové inflace k 3,4 procenta.

I kdyby spotřebitelské ceny dále nerostly, dojde v dubnu k dalšímu navýšení meziroční inflace na 2,6 procenta. Od června počítáme s umírněnějším cenovým růstem a mírným zpomalením meziroční míry inflace především v jádrové složce. Nicméně nejistota cenového vývoje v situaci, kdy dojde k rozvolnění protipandemických opatření, bude zvýšená.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podnikatelská i spotřebitelská nálada se v březnu výrazně zhoršily

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru