Elektrické motorky: Láká akcelerace, odrazuje dojezd a cena

Elektrika se už tlačí i do motorek. To si ještě nedávno uměl málokdo představit, ale elektrické silniční motocykly, i ty do lehkého terénu, už jsou běžně na krámech.
Dojezd elektrické Čezety je od 80 do 150 km podle typu. Cena začíná na čtvrtmilionu a podle typu a vybavení jde až ke 430 tisícům. Za i menší peníze lze „v benzínu“ koupit třeba Vespu. Foto: FAEI.cz

Elektrické motorky už si pár stovek Čechů koupilo. Lákají parádní akcelerací, kterou elektrika zkrátka opravdu dokáže (a to i v autech), ale stále odrazuje dojezdem a hlavně cenou. „Meziročně prodeje rostou o polovinu. Nejčastěji se zákazníci ptají na dojezd, výdrž, záruku a trvanlivost baterií, nabíjení, infrastrukturu a řidičské oprávnění,“ říká Jan Moudřík, ředitel e-shopu Alza.cz.

Prodávají se hlavně cize znějící, široké veřejnosti neznámé značky, ale elektrika reinkarnovala i v šedesátých letech kultovní českou motorku Čezeta. „Zákazníkům i nám dělá Čezeta radost,“ říká Moudřík. Kupující ale musí být fajnšmekr, pro masy to není. I když už je vidět v Praze, kde se půjčuje turistům jako alternativa k vozítkům brázdícím pěší zóny.

„Motorky na elektrický pohon jsou ovšem bezúdržbové, mají vysokou akceleraci a levný provoz. Dělí se na silniční, univerzální a terénní. Všechny typy elektromotorek lze nabíjet prostřednictvím veřejných dobíjecích stanic, nebo pomocí dobíjecího kabelu z obyčejné zásuvky,“ doplňuje Moudřík. Podle něho jsou elektromotorky bez reklamací.

PSALI JSME:
Čeští motorkáři stárnou

Zero. Jako stíhačka

Například modro-bílý krasavec Energica EsseEsse 9 z italské Modeny: Krásný design, prostě silniční klasika. Stojí 740 tisíc korun. Maximální dojezd je uváděn jako z Prahy do Brna. Maximální rychlost: 200 km/h. Použitý elektromotor dosahuje výkonu 80 kW a má k dispozici až 180 Nm, které jsou okamžitě k dispozici. Akcelerace z klidu na 100 km/h trvá zhruba tři sekundy.

Zajímavý dojezd je uváděn u typu Zero SR ZF 14.4: Podle papírů téměř 290 kilometrů ve městě, polovinu na dálnici. Nejvyšší rychlost 164 km/h. Cenovka: Téměř půl milionu korun. Motorka se jmenuje stejně jako slavná japonská stíhačka z druhé světové války.

Menší Zero stojí 321 tisíc a na jedno dobití urazí maximálně 146 km. Nejrychleji jede 137 km/h. Zhruba po hodině jízdy musí do zásuvky. A „tankování“ nejde tak rychle jako u benzínu. K nabíjení na 100 % pomocí standardní zásuvky budete u Zera potřebovat skoro deset hodin. Pomocí rychlonabíječky se však potřebná doba sníží na dvě a půl hodiny.

PSALI JSME:
Dubajská policie testuje létající motorky

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Ucpaná slovinská hranice

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Tento díl věnujeme právě cestě na Istrii i zpět domů.
Rolovat nahoru