Embargo na ruskou ropu přichází pro Fialovu vládu v nejhorší čas

Názor
Lídři EU se v pondělí pozdě večer v Bruselu dohodli na embargu na námořní dovoz ruské ropy a ropných produktů. Ropu budou embargovat do šesti měsíců od vstoupení opatření v platnost, ropné produkty do osmi měsíců.
Zdražování ropy není úplně dobrou zprávou pro vládu premiéra Fialy, která od června zavádí čtyřměsíční snížení spotřební daně z benzínu a nafty. Ilustrační foto: ODS

To znamená, že v období do začátku příštího roku se EU odstřihne od zhruba dvou třetin dodávek ruské ropy (Bulharsko má výjimku a delší čas na odstřižení se od ruské ropy, přepravované po moři; další výjimku má Chorvatsko, pozn. aut.). Takový krok právě teď citelně přispívá k růstu cen ropy na světových trzích.

Zdražování ropy, které nastává také v důsledku ústupu covidu v Číně, není úplně dobrou zprávou pro vládu premiéra Fialy, která od června zavádí čtyřměsíční snížení spotřební daně z benzínu a nafty, a to o 1,50 koruny za litr. Vyjde ji na miliardu korun měsíčně.

Řidiči jej však kvůli znatelnému zdražování pohonných hmot, jež lze kvůli zdražující ropě čekat v příštích dnech a týdnech, prakticky vůbec nepocítí. Už v polovině června mohou být pohonné hmoty znatelně dražší než nyní, a to navzdory snížení daně.

PSALI JSME:
Benzín za posledních pět dní zdražil o více, než o kolik se od června snižuje spotřební daň

Cena ropy Brent na světových trzích se v úterý vyhoupla přes hodnotu 124 dolarů za barel. Je tak nejdražší od 9. března letošního roku, kdy vrcholila panika způsobená invazí Ruska na Ukrajinu. Tato panika vedla k tomu, že cena nafty se v ČR vyhoupla na úrovně kolem 50 korun za litr. Nejdražší v historii byl tehdy také benzín.

Nyní je tak třeba počítat také s citelným růstem cen pohonných hmot v ČR. Byť zdražení k 50 korunám za litr zabrání politika vlády spočívající v kontrole marží čerpacích stanic a distributorů. Marže čerpacích stanic dle závěru kontroly ministerstva financí oproti březnu poklesly zhruba o 0,60 koruny na litr.

Německo a Polsko se včera též v Bruselu zavázaly, že se do konce roku odstřihnou od ruské ropy přepravované severní větví ropovodu Družba. Do EU tak po prvním čtvrtletí roku 2023 bude proudit ruská ropa pouze jižní větví ropovodu Družba, tedy do Maďarska, na Slovensko a do Česka.

PSALI JSME:
Ruská ropa z Družby nebude podléhat unijnímu embargu

Tyto země budou mít výjimku a budou tedy jako jediné v EU (společně s Bulharskem a Chorvatskem, jež mají výjimku uvedenou výše) moci nadále dovážet ruskou ropu i po prvním čtvrtletí příštího roku. A to až do té doby, než se najde uspokojivé řešení, jak i ony mohou ruskou ropu schůdně nahradit.

Pokud Rusko nebude moci dovážet do EU ropu po moři, tankery, a pokud se od ruské ropy ze severní větve Družby odstřihnou Německo a Polsko, sníží se vývoz ruské ropy do EU o zhruba 90 procent, což už je pro Putinův režim citelný nepříznivý zásah. Kreml jen v důsledku embarga na ropu vyváženou do EU po moři přijde ročně o zhruba 230 miliard korun.

Danou ropu bude muset prodávat levněji – až o 34 dolarů na barel – v Asii, zemím, jako Indie nebo Čína. Ty jsou tak vítězi situace. Zatímco EU se bude muset smířit s vysokými cenami ropy a pohonných hmot a Rusko s citelným poklesem ropných příjmů, Indie, Čína a další asijské země budou ruskou ropu nakupovat v historicky rekordní slevě.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čína chce nakupovat extrémně zlevněnou ruskou ropu do svých strategických rezerv

Zavřít reklamu ×
  1. Zase rozhodnutí 27 zemí s různými ekonomickými podmínkami. Když se Rus naštve a vypne to za 2 dny? Co stím asi uděláme. Brusel nám pomůže Jak asi? Myslíte že Rusáci neví, jak je EU nejednotná? Každý hájí svoje zájmy. I Budapešt. Orbán má jediný koule a ví, kam to spěje.

  2. To embargo znamená , že se lídři EU střílí do nohy a provádějí harakiri a pulsar se směje jak jsou hloupí a celý Brusel může jít do pekel, rusy nepokoříte nějakými sankcemi oni přežijí surovin mají dost a politici to nechtějí pochopit a amerika se mne ruce jak to šikovně zařídila a zničila eu bez vlastních škod

  3. To je jednoduché Asie Indie a Čína budou odebírat od Putina vše a my budem svítit svičkou,jezdit na kole atd. Doufám až vláda skončí že zas obnovíme s Ruskem vztahy a pošlem Ameriku někam.

  4. Fiala jako první řval na všechny strany,že je nutné okamžitě přestat odebírat ropu z Ruska.Ve svém vlezizmu do ……. zapoměl že celé hospodářství je závislé na ruské ropě. Heslo ODS čím hůř tím líp,ale pro koho si můžeme domyslet.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Eurozóna: Indikátory prudce klesají

Zářijový PMI průzkum (index nákupních manažerů, pozn. red.) potvrzuje to, co již signalizovaly průzkumy za předchozí měsíce: Ekonomická aktivita v eurozóně prochází slabším obdobím a hrubý domácí produkt (HDP) má v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB