Emitent dluhopisů za 300 milionů korun v tichosti změnil majitele

Analýza
Společnost KR Real koncem loňského roku po schválení prospektu emitenta Českou národní bankou (ČNB) začala vydávat firemní dluhopisy v plánované výši 300 milionů korun. Ty nabízí například na portálu Dluhopisy.cz. Letos na začátku února ale firma v tichosti změnila svého konečného majitele. Redakce portálu FAEI.cz to zjistila v online dostupném obchodním rejstříku.
Výrobky zdravé výživy z produkce moravské společnosti Mesaverde. Reprofoto: nestonej.cz

KR Real, společnost s ručením omezeným se základním jměním dva miliony korun, je exkluzivním distributorem výrobků zdravé výživy z produkce moravské společnosti Mesaverde. Ta je současně jediným vlastníkem distributora svých výrobků.

Z údajů v obchodním rejstříku ovšem vyplývá, že firmu Mesaverde, opět společnost s ručením omezeným se základním jměním ve výši 4,6 mil. Kč, od letošního 6. února už nevlastní napůl Ing. Rostislav Svozil a Mgr. David Franke, ale nově založená (pozn. aut. – do obchodního rejstříku zapsaná v prosinci 2018) společnost s ručením omezeným KR Holding.

Ta má základní jmění ve výši deseti tisíc korun a jejím jediným majitelem je Miroslav Borkovec. Tento vyučený mlynář je od letošního února jednatelem všech firem v řetězci: Nově založené firmy KR Holding, která stoprocentně vlastní výrobní firmu Mesaverde. Ta je pak jediným majitelem distribuční firmy KR Real. Její loňská emise firemních dluhopisů s ročním devítiprocentním úrokem přitom podle podmínek schválených ČNB může dosáhnout až půl miliardy.

Z emisního dodatku desetiletého programu KR Real: Pánové Svozil a Franke už s emitentem nemají nic společného.

Na webu dluhopisy.cz je dluhopis KR Real 2021 prezentován jako dvouletý. Na webových stránkách společnost Finlord, která prodej těchto firemních bondů rovněž nabízí, jako tříletý. Podle emisních podmínek, které jsou dostupné na témže serveru, jde o dluhopisový program s dobou trvání 10 let.

Web dluhopisy.cz dále uvádí, že „obrat společnosti, se v roce 2017 pohyboval okolo 25 milionů korun a letos (v roce 2018 – pozn. red.) bude atakovat hranici 80 milionů“. Není to pravda: Podle výkazu zisku a ztráty za rok 2017, kterou emitent uložil sbírky listin obchodního rejstříku, byl čistý obrat společnosti KR Real za uvedené účetní období necelých 12 milionů korun.

Atakování hranice 80 milionů v roce 2018 komentovat nelze, protože výsledky hospodaření firmy za rok 2018 dosud nejsou v rejstříku k dispozici. „Je nutné upozornit na to, že v roce 2016 a 2017 ještě nebyly domluvené rozsáhlé distribuční kontrakty v zahraničí. Ty nastoupily až letos (v roce 2018 – pozn. red.). Díky nim by se tržby mohly v tomto roce zvýšit až k 80 milionům Kč,“ poznamenává web společnosti Finlord.

Na dva roky, na tři, nebo program na deset let?

Společnost KR Real přitom už v předchozích letech (2017 a 2018) emitovala dva dvouleté korporátní bondy v celkové hodnotě 24 milionů korun. „Nesmíme zapomínat na to, že jde o rozvojovou firmu, která se potýká s řadou rizik. Celý výčet najdeme v prospektu emitenta. Minimálně je nutné upozornit na to, že emitent nemá zkušenosti s některými zahraničními trhy, na nichž plánuje působit. Proto se může stát, že obchodní plán není vyhodnocen dostatečně komplexně a je příliš optimistický,“ upozorňuje Finlord.

A je třeba rovněž zmínit, že další dvě emise dluhopisů v celkové výši 14 milionů korun v loňském roce vydala také společnost s ručením omezeným Hastrmanův mlýn (pozn. aut. – do obchodního rejstříku byla zapsána na začátku ledna 2018), kterou rovněž vlastní firma Mesaverde a jejímž jednatelem je opět Miroslav Borkovec.

Emitent se na svých firemních stránkách, ani na webu Dluhopisy.cz neobtěžoval informovat investory o tom, že došlo ke změně jeho vlastnické struktury, respektive konečného vlastníka.

PSALI JSME:
Firemní dluhopisy za miliardy vydávají i zjevně rizikové firmy

Problém není v tom, že by KR Real nevyplácela úroky z dosud emitovaných firemních dluhopisů, ale v tom, že informace o změně vlastníka, k níž došlo v upisovacím období firemních dluhopisů, není k nalezení ani na webových stránkách Mesaverde, ani na webu KR Real, a že k dnešnímu dni nebyl např. na webu dluhopisy.cz zveřejněn ani dodatek k prospektu emitenta, z nějž by se potenciální investor dozvěděl tyto nové informace, které nepochybně mohou být velmi důležité pro jeho investiční rozhodnutí.

Zejména fakt, že došlo ke změně vlastníků „ovládající společnosti“ a že majitelé uvedení v prospektu emitenta, jakož i v prvním dodatku, již společnost Mesaverde nevlastní. Tato skutečnost by nepochybně měla zajímat i ČNB, která vloni firmě KR Real prospekt emitenta schválila.

Na otázku redakce FAEI.cz, zda by o tom společnost KR Real neměla informovat dodatkem k prospektu emitenta, agentura Allmedia4U, která Mesaverde/KR Real mediálně zastupuje, od května neodpověděla. Ani na dotaz, proč tato nepochybně významná změna dosud není uvedena na webových stránkách uvedených firem. To, že obě společnosti na svých webových stránkách neuvádějí (zákonem stanovené informace – pozn. red.) své identifikační číslo, ani link na zápis v obchodním rejstříku, je ve světle výše uvedeného jen „detailem“.

Údaj 42 % už na webu dluhopisy.cz visí podle zjištění redakce portálu FAEI.cz několik týdnů. Reprofoto: dluhopisy.cz

Podle údajů na webu Dluhopisy.cz je „aktuálně“ objednáno 42 % emise desetiletých bondů KR Real v hodnotě 125,8 milionu Kč. Podle zjištění redakce portálu FAEI.cz se ale tento údaj nepohnul po dobu několika týdnů – od konce května až do začátku července. A přestože konec upisovacího období nejnovějších bondů KR Real měl být původně konci března letošního roku, podle všeho byl v souladu se schválenými podmínkami emise prodloužen až do září.

Podle finančních analytiků „ je rizikem i možnost obtížného refinancování při splatnosti dluhopisů“. Velká část finančních prostředků totiž bude vázána v hmotném majetku. K datu splatnosti bondů proto bude muset KR Real své závazky refinancovat buď bankovním úvěrem, anebo jinou emisí dluhopisů s nižším úrokem.

Druhá varianta je ale podle společnosti Finlord pravděpodobnější. U výrobních společností s rozsáhlým hmotným majetkem je refinancování dluhů celkem běžná záležitost, ale zejména začínající růstové společnosti se v bankách setkávají s neochotným přístupem. Pozitivní zprávou podle analytiků je, že KR Real za získané prostředky nakupuje nemovitosti a výrobní technologie. U nich je likvidační hodnota v případě neúspěchu relativně vyšší, než u nehmotného majetku.

PSALI JSME:
Horečka investování do korporátních dluhopisů nemůže dopadnout dobře

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Jak je to letos s dividendami?

Na Pražské burze je hned několik společností, které vyplácejí slušnou dividendu. Jak to ale bude letos, kdy je hospodaření společností, obchodování a výplata ovlivněna pandemií a z ní vyplývající situací?

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru