Firemní dluhopisy za miliardy vydávají i zjevně rizikové firmy

Na českém dluhopisovém trhu chybí souhrnné údaje o situaci. Evidenci České národní banky (ČNB) podléhají pouze emise nad jeden milion eur, které musejí být opatřeny platným dluhopisovým prospektem. Těch bylo od začátku roku do května schváleno 19, v celkovém objemu téměř 55 miliard korun. Server Rizikovedluhopisy.cz, který dlouhodobě upozorňuje na případy rizikových a podvodných emisí, připravil jejich srovnání. Výsledky jsou alarmující.
Evidenci České národní banky podléhají pouze emise korporátních bondů nad jeden milion eur, které musejí být opatřeny platným dluhopisovým prospektem. Foto: FAEI.cz

Server srovnal emitenty podle veřejně dostupných kritérií, jako je datum vzniku společnosti, výše základního kapitálu, vlastního kapitálu, cizích zdrojů, hospodářského výsledku, maximálního objemu dluhopisů, výše úroků, existence zajištění a toho, zda jde o dluhopisy podřízené či nikoli. Informace byly čerpány z Databáze schválených dluhopisových prospektů ČNB a ze sbírky listin obchodního rejstříku.

Z výsledků plyne, že převážná většina dluhopisů není zajištěna. To znamená, že pokud emitent zbankrotuje, investoři své finanční prostředky už pravděpodobně nikdy neuvidí.

V celkovém srovnání se nejlépe umístily dvě společnosti, o kterých se dá říci, že mají odpovídající poměr závazků vůči vlastnímu kapitálu a hospodářskému výsledku. První z nich, akciová společnost EBM Partner, dosáhla, při maximálním objemu emitovaných dluhopisů v hodnotě jedné miliardy korun. Další bonitní firmou je akciová společnost Premiot Group s maximálním objemem emitovaných dluhopisů ve výši 500 mil. Kč.

PSALI JSME:
Majitelé firemních dluhopisů ZOOT mohou získat akcie ozdravené firmy

Schválené tři miliardy

Nejhůře v porovnání podle serveru Rizikovedluhopisy.cz naopak dopadla firemní skupina EMTC kontroverzního podnikatele Tomáše Bárty, která vykazuje největší zadlužení ze všech hodnocených subjektů – enormních 650 403 000 Kč. Lze usuzovat, že převážnou část tvoří právě závazky vůči dluhopisovým investorům.

Hospodářský výsledek skupiny je navíc ztrátový: Mínus 10 541 000 Kč, stejně jako hodnota vlastního kapitálu – mínus 271 359 000 Kč. Centrální banka přitom podnikateli schválila prospekt, který jej opravňuje k emitování dluhopisů až do výše tří miliard korun, vedl server s tím, že společnost se tak pohybuje na hranici existence a jakýkoli negativní vývoj na kapitálovém trhu může mít pro ni a její investory fatální následky.

PSALI JSME:
Vyplácel si 100 tisíc měsíčně, jeho firma dluží investorům nejméně 55 milionů

ČNB investice neochrání

Skutečnost, že ČNB prospekt schválila, tak v praxi nemá žádnou vypovídací hodnotu, uvedl citovaný server. Centrální banka totiž dokument zkoumá pouze po formální stránce, tedy z hlediska úplnosti požadovaných informací, které by měly podávat přehled o situaci emitenta. Banka ale paradoxně neposuzuje správnost těchto údajů, reálnost uvedeného podnikatelského záměru, důvěryhodnost emitenta, ani jeho bonitu, tedy finanční zdraví a návratnost investice.

Jak dále plyne ze srovnání, například akciová společnost The Remarkables dokonce ani nesplnila zákonnou povinnost a neuveřejnila ve sbírce listin obchodního rejstříku účetní závěrku za 2017. „Minimálně v tomto případě by bylo nasnadě, aby ČNB podobným hříšníkům buď prospekt vůbec neschválila, nebo pozastavila jeho platnost, dokud emitent veškeré dokumenty do sbírky listin řádně nedoplní,“ konstatovala Eliška Skřivanová z webu Rizikovedluhopisy.cz.

PSALI JSME:
Licenci ČNB mohou získat i firmy, které nezveřejňují informace o svém hospodaření

Pomůže nová metodika?

Situaci má alespoň částečně řešit nová metodika Scorecard korporátních dluhopisů pro nezkušené a konzervativní investory, kteří si budou moci sami jednoduše vyhodnotit rizikovost emitenta. Metodiku měla až do 15. května možnost připomínkovat odborná veřejnost. Nyní ministerstvo financí připravuje její finální podobu.

„Novou metodiku jsme, v rámci zachování objektivity, otestovali na emitentovi, který z našeho srovnání vyšel nejhůře, tedy na akciové společnosti EMTC-Czech, jejíž hospodářský výsledek je ztrátový dokonce několik let po sobě. Z vyhodnocení dosaženého počtu bodů plyne, že dluhopisy uvedené firmy spadají do kategorie 6,5 – 0 bodů, tedy velmi spekulativní investice, u které se očekává zhoršení podmínek nebo bankrot dlužníka a jeho neschopnost splatit své závazky. Ministerstvo financí tuto vysoce rizikovou kategorii doporučuje jen velmi dynamickým investorům,“ uzavírá Skřivanová.

PSALI JSME:
Test důvěry investorů? Obligace za 100 milionů pro softwarovou firmu. Ta ale za dluhopisy ručit nebude

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato je nejdražší v dějinách

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.