Server srovnal emitenty podle veřejně dostupných kritérií, jako je datum vzniku společnosti, výše základního kapitálu, vlastního kapitálu, cizích zdrojů, hospodářského výsledku, maximálního objemu dluhopisů, výše úroků, existence zajištění a toho, zda jde o dluhopisy podřízené či nikoli. Informace byly čerpány z Databáze schválených dluhopisových prospektů ČNB a ze sbírky listin obchodního rejstříku.
Z výsledků plyne, že převážná většina dluhopisů není zajištěna. To znamená, že pokud emitent zbankrotuje, investoři své finanční prostředky už pravděpodobně nikdy neuvidí.
V celkovém srovnání se nejlépe umístily dvě společnosti, o kterých se dá říci, že mají odpovídající poměr závazků vůči vlastnímu kapitálu a hospodářskému výsledku. První z nich, akciová společnost EBM Partner, dosáhla, při maximálním objemu emitovaných dluhopisů v hodnotě jedné miliardy korun. Další bonitní firmou je akciová společnost Premiot Group s maximálním objemem emitovaných dluhopisů ve výši 500 mil. Kč.
Schválené tři miliardy
Nejhůře v porovnání podle serveru Rizikovedluhopisy.cz naopak dopadla firemní skupina EMTC kontroverzního podnikatele Tomáše Bárty, která vykazuje největší zadlužení ze všech hodnocených subjektů – enormních 650 403 000 Kč. Lze usuzovat, že převážnou část tvoří právě závazky vůči dluhopisovým investorům.
Hospodářský výsledek skupiny je navíc ztrátový: Mínus 10 541 000 Kč, stejně jako hodnota vlastního kapitálu – mínus 271 359 000 Kč. Centrální banka přitom podnikateli schválila prospekt, který jej opravňuje k emitování dluhopisů až do výše tří miliard korun, vedl server s tím, že společnost se tak pohybuje na hranici existence a jakýkoli negativní vývoj na kapitálovém trhu může mít pro ni a její investory fatální následky.
ČNB investice neochrání
Skutečnost, že ČNB prospekt schválila, tak v praxi nemá žádnou vypovídací hodnotu, uvedl citovaný server. Centrální banka totiž dokument zkoumá pouze po formální stránce, tedy z hlediska úplnosti požadovaných informací, které by měly podávat přehled o situaci emitenta. Banka ale paradoxně neposuzuje správnost těchto údajů, reálnost uvedeného podnikatelského záměru, důvěryhodnost emitenta, ani jeho bonitu, tedy finanční zdraví a návratnost investice.
Jak dále plyne ze srovnání, například akciová společnost The Remarkables dokonce ani nesplnila zákonnou povinnost a neuveřejnila ve sbírce listin obchodního rejstříku účetní závěrku za 2017. „Minimálně v tomto případě by bylo nasnadě, aby ČNB podobným hříšníkům buď prospekt vůbec neschválila, nebo pozastavila jeho platnost, dokud emitent veškeré dokumenty do sbírky listin řádně nedoplní,“ konstatovala Eliška Skřivanová z webu Rizikovedluhopisy.cz.
Pomůže nová metodika?
Situaci má alespoň částečně řešit nová metodika Scorecard korporátních dluhopisů pro nezkušené a konzervativní investory, kteří si budou moci sami jednoduše vyhodnotit rizikovost emitenta. Metodiku měla až do 15. května možnost připomínkovat odborná veřejnost. Nyní ministerstvo financí připravuje její finální podobu.
„Novou metodiku jsme, v rámci zachování objektivity, otestovali na emitentovi, který z našeho srovnání vyšel nejhůře, tedy na akciové společnosti EMTC-Czech, jejíž hospodářský výsledek je ztrátový dokonce několik let po sobě. Z vyhodnocení dosaženého počtu bodů plyne, že dluhopisy uvedené firmy spadají do kategorie 6,5 – 0 bodů, tedy velmi spekulativní investice, u které se očekává zhoršení podmínek nebo bankrot dlužníka a jeho neschopnost splatit své závazky. Ministerstvo financí tuto vysoce rizikovou kategorii doporučuje jen velmi dynamickým investorům,“ uzavírá Skřivanová.