Epidemie obezity a její řešení

Názor
Druhý největší sektor indexu S&P 500 letos klesá, brzdí ho velké farmaceutické firmy, které v roce 2022 dosáhly lepších výsledků. Zákon o snižování inflace uspíšil obavy o ceny na největším světovém trhu a mnozí vidí návratnost prodejního boomu v souvislosti s covidem. Světlou stránkou růstu je nová generace účinných léků na hubnutí, které mají řešit globální epidemii obezity (viz graf).
Přípravky společností Novo Nordisk a Eli Lilly se podávají injekčně každý týden a zpomalují signály hladu do mozku, zároveň pomáhají snižovat hmotnost, zejména v kombinaci s dietou a cvičením.

V čele s lídry v oblasti diabetu společnostmi Novo Nordisk a Eli Lilly, ale i dalšími. Připomíná to zlepšující se růstové vyhlídky sektoru, od mRNA po umělou inteligenci, protože se obchoduje na pouhém šestnáctinásobku P/E ocenění, podobně jako globální akcie, ale vedle silných rozvah a dividend.

Společnosti Novo Nordisk a Eli Lilly navázaly na své vedoucí postavení v boji proti cukrovce a staly se průkopníky na trhu s „GLP-1 agonisty“ se značkami jako Wegovy a Mounjaro.

Odměnou jim byly rostoucí ceny akcií a prémiové ocenění.

Tyto přípravky se podávají injekčně každý týden a zpomalují signály hladu do mozku, zároveň pomáhají snižovat hmotnost, zejména v kombinaci s dietou a cvičením.

K dalším velkým jménům, jejichž produkty jsou na trhu nebo se nacházejí ve fázi pozdních zkoušek, patří Amgen, AstraZeneca, Pfizer a Sanofi. Oblast se bude dále rozšiřovat s tím, jak budou na trh uváděny nové výrobky, spolu se schvalováním regulačními orgány a širší akceptací ze strany pojišťoven.

Průměrný dospělý člověk má index tělesné hmotnosti (BMI) blízký definici Světové zdravotnické organizace (WHO) pro obezitu (25). Tento ukazatel již několik let neúprosně roste spolu s celosvětovými příjmy a životní úrovní. V zemích Tichomoří, na Blízkém východě, v USA, Spojeném království a Austrálii je již BMI výrazně nadprůměrný, v Africe a Asii se sice zvyšuje, ale stále je pod průměrem.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Převratné produkty: Lék na obezitu od Novo Nordisk

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?