Epidemie obezity a její řešení

Názor
Druhý největší sektor indexu S&P 500 letos klesá, brzdí ho velké farmaceutické firmy, které v roce 2022 dosáhly lepších výsledků. Zákon o snižování inflace uspíšil obavy o ceny na největším světovém trhu a mnozí vidí návratnost prodejního boomu v souvislosti s covidem. Světlou stránkou růstu je nová generace účinných léků na hubnutí, které mají řešit globální epidemii obezity (viz graf).
Přípravky společností Novo Nordisk a Eli Lilly se podávají injekčně každý týden a zpomalují signály hladu do mozku, zároveň pomáhají snižovat hmotnost, zejména v kombinaci s dietou a cvičením.

V čele s lídry v oblasti diabetu společnostmi Novo Nordisk a Eli Lilly, ale i dalšími. Připomíná to zlepšující se růstové vyhlídky sektoru, od mRNA po umělou inteligenci, protože se obchoduje na pouhém šestnáctinásobku P/E ocenění, podobně jako globální akcie, ale vedle silných rozvah a dividend.

Společnosti Novo Nordisk a Eli Lilly navázaly na své vedoucí postavení v boji proti cukrovce a staly se průkopníky na trhu s „GLP-1 agonisty“ se značkami jako Wegovy a Mounjaro.

Odměnou jim byly rostoucí ceny akcií a prémiové ocenění.

Tyto přípravky se podávají injekčně každý týden a zpomalují signály hladu do mozku, zároveň pomáhají snižovat hmotnost, zejména v kombinaci s dietou a cvičením.

K dalším velkým jménům, jejichž produkty jsou na trhu nebo se nacházejí ve fázi pozdních zkoušek, patří Amgen, AstraZeneca, Pfizer a Sanofi. Oblast se bude dále rozšiřovat s tím, jak budou na trh uváděny nové výrobky, spolu se schvalováním regulačními orgány a širší akceptací ze strany pojišťoven.

Průměrný dospělý člověk má index tělesné hmotnosti (BMI) blízký definici Světové zdravotnické organizace (WHO) pro obezitu (25). Tento ukazatel již několik let neúprosně roste spolu s celosvětovými příjmy a životní úrovní. V zemích Tichomoří, na Blízkém východě, v USA, Spojeném království a Austrálii je již BMI výrazně nadprůměrný, v Africe a Asii se sice zvyšuje, ale stále je pod průměrem.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Převratné produkty: Lék na obezitu od Novo Nordisk

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy budou čelit odtoku likvidity

Brzy dojde k odtoku zhruba jednoho a půl bilionu amerických dolarů a v kombinaci s nepříznivou sezónností a zpomalující ekonomickou aktivitou může dojít k výraznějšímu přecenění na finančních trzích.

Akciové trhy: BCPP poprvé v týdnu rostla

Po třech dnech, kdy pražská burza jen ztrácela, přišel první růst. Index PX ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu posílil. Celý den se obchodoval v plusu ve velmi úzkém pásmu. V samotném závěru obchodování přišel další …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.