Éra nadhodnoceného dolaru pomalu končí, euro by si do konce roku mělo polepšit

Analýza
Poslední dva roky na globálním devizovém trhu kraloval americký dolar. A platilo to jak při pohledu na dolarový index měřící výkonnost zelených bankovek vůči šesti nejvýznamnějším světovým měnám, tak i pokud se podíváme na nejobchodovanější měnový pár na světě – kurz eura vůči dolaru.
Na kurzu eura vůči dolaru je patrné dlouhodobé nadhodnocení dolaru proti společné evropské měně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Právě na něm je patrné dlouhodobé nadhodnocení dolaru proti společné evropské měně. Například podle parity kupní síly by měl kurz dle propočtu OECD činit více než 1,3 USD/EUR. Prakticky od konce evropské dluhové krize v roce 2023 se ale dolar drží výrazně silnější. Důvodem samozřejmě byly její hospodářské dopady na ekonomiku eurozóny.

Spojené státy žádnou dluhovou krizi nezažily. A to se samozřejmě promítlo do úrokového diferenciálu – Fed (centrální banka USA, pozn. red.) mohl začít sazby zvyšovat, Evropská centrální banka (ECB) je mnoho let držela dokonce v záporném teritoriu.

PSALI JSME:
Svět má další problém – příliš silný dolar

V posledních dvou letech americké měně významně pomohla pozice dolaru jako měny bezpečného přístavu v dobách geopolitických nejistot, hlavně v souvislosti s válkou na Ukrajině. Ta naopak odhalila výrazně vyšší závislost evropské ekonomiky na ruských energetických komoditách, než tomu z logiky věci bylo v případě Spojených států.

Vrcholu dolar dosáhnul na konci loňského třetího čtvrtletí. Od té doby se situace začala měnit. A my předpokládáme, že tomu tak bude i nadále. Po delší době by tak letošním vítězem na devizovém trhu neměl být dolar.

Naše prognózy ukazují, že euro by si mělo polepšit do konce roku až k 1,18 USD/EUR. S touto prognózou jsme nejagresivnější na trhu. I tak ale ve srovnání s uvedenou paritou kupní síly dolar pouze sníží míru svého nadhodnocení.

PSALI JSME:
Slabší dolar je pro oddlužení globální ekonomiky nezbytný

A jaké budou hlavní faktory hrající ve prospěch eura? Sázíme na postupnou deeskalaci situace na Ukrajině, další pokles cen energetických komodit a pokračující snižování energetické závislosti Evropy na Rusku.

Téměř všechny evropské země se letos vyhnou recesi a zamíří k hospodářskému růstu. A v neposlední řadě se mění i pozice úrokového diferenciálu. Fed se již téměř dostal k vrcholu sazeb, to ECB bude v cestě zvyšujících se úrokových sazeb pokračovat.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Anatomie dominance dolaru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky budou díky ČNB o něco dostupnější

Dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení přišla ze čtvrtečního zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB). Ta zrušila s platností od 1. července jeden z limitujících požadavků na žadatele o hypotéku, …

Evropská inflace konečně na ústupu

Po dubnovém chvilkovém nárůstu se v květnu inflace v eurozóně začala opět snižovat. Z původních sedmi procent poklesla na 6,1 procenta a byla tak nejnižší za posledních 15 měsíců.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB