
Svou roli v tom sehrála nejen celosvětové pandemie covidu, ale zejména loňská ruská „energetická příprava“ na invazi na Ukrajinu (nenaplněné evropské zásobníky s plynem) a následně pak zejména zahájení „speciální vojenské operace“, jak Rusové válce na Ukrajině musejí eufemisticky říkat.
Energetický regulační úřad (ERÚ) tento týden uvedl, že „se znepokojením sleduje vzrůstající ceny na trhu se službami výkonové rovnováhy“. Tyto služby, které rovněž bývají označovány za tzv. podpůrné služby, nakupuje přenosová soustava od soukromých výrobců elektřiny, typicky těch, kteří disponují zdroji schopnými rychlé změny výkonu.
Problém je podle úřadu v tom, že vzhledem k omezenému portfoliu zdrojů a společností, které tyto služby nabízejí provozovateli tuzemské přenosové soustavy, společnosti ČEPS, „funguje účinná hospodářská soutěž jen v omezené míře“. Růst cen v tomto segmentu se podle ERÚ přímo promítá do regulované složky ceny elektřiny přes tzv. systémové služby.
„Pokud bychom nyní nezasáhli, náklady na podpůrné služby by v důsledku chování jejich poskytovatelů dále rostly. Proto jsme se rozhodli pro regulatorní zásah, který bude proveden v souladu s poslední úpravou energetického zákona a spočívá v zastropování ceny těchto služeb,“ vysvětlil předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.
Úřad podle něj dlouhodobě analyzuje vývoj v tomto segmentu trhu, který se po ruské invazi na Ukrajinu chová nestandardně a v němž v poslední době výrazně eskalovaly nabídkové ceny. ERÚ proto ihned zahájil jednání s oběma stranami, tedy jak s provozovatelem přenosové soustavy, tak s poskytovateli podpůrných služeb.
Po detailním vyhodnocení situace dospělo vedení ERÚ k závěru, že jediné možné řešení spočívá v regulatorním zásahu. „Současný nárůst cen výkonové rovnováhy je bezprecedentní. ČEPS situaci dlouhodobě monitoruje a aktivně přistupuje k jejímu řešení. Navrhovaný regulatorní zásah velmi vítáme,“ komentoval aktivitu předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák.
ERÚ však nemůže ceny podpůrných služeb snížit libovolně. Hlavním limitem jsou tzv. náklady ušlé příležitosti, které musejí být uhrazeny poskytovatelům v oprávněné výši a které nyní vzrůstají i kvůli rostoucím cenám elektřiny na trzích. Poskytovatelé by měli nabízet podpůrné služby za ceny, které odpovídají nákladům, které by měli, kdyby uplatnili své kapacity na trhu s elektřinou.
Přestože ceny na volném trhu s elektřinou výrazně vzrostly, podle úřadu podpůrné služby zdražují ještě vyšším tempem. To, jak uvedl ERÚ, svědčí o omezené konkurenci v této části trhu s elektřinou, kde je poptávajícím provozovatel přenosové soustavy ČEPS. Jeho stoprocentním vlastníkem je ministerstvo průmyslu a obchodu.
Úřad rovněž uvedl, že motivace poskytovatelů podpůrných služeb a zabezpečení spolehlivého provozování elektrizační soustavy musí být v rovnováze, což by bylo vhodné ošetřit i na úrovni energetického zákona. Cenové rozhodnutí, které stanoví regulované ceny podpůrných služeb, nyní ERÚ připravuje. Plánovaná účinnost cenového rozhodnutí se předpokládá už od srpna.