ERÚ připravuje regulaci a zastropování cen tzv. podpůrných služeb

Svět se zbláznil. Když před více než dvaceti lety začaly v Evropě vznikat regulační úřady, aby se vypořádaly s existujícími monopoly v energetice a zavedly na trzích konkurenci, nikdo nečekal, že se z nich nakonec stanou regulátoři v pravém slova smyslu.
Tzv. podpůrné služby nakupuje ČEPS od soukromých výrobců elektřiny, typicky těch, kteří disponují zdroji schopnými rychlé změny výkonu, např. paroplynovou elektrárnou. Ilustrační foto: ČEZ

Svou roli v tom sehrála nejen celosvětové pandemie covidu, ale zejména loňská ruská „energetická příprava“ na invazi na Ukrajinu (nenaplněné evropské zásobníky s plynem) a následně pak zejména zahájení „speciální vojenské operace“, jak Rusové válce na Ukrajině musejí eufemisticky říkat.

Energetický regulační úřad (ERÚ) tento týden uvedl, že „se znepokojením sleduje vzrůstající ceny na trhu se službami výkonové rovnováhy“. Tyto služby, které rovněž bývají označovány za tzv. podpůrné služby, nakupuje přenosová soustava od soukromých výrobců elektřiny, typicky těch, kteří disponují zdroji schopnými rychlé změny výkonu.

Problém je podle úřadu v tom, že vzhledem k omezenému portfoliu zdrojů a společností, které tyto služby nabízejí provozovateli tuzemské přenosové soustavy, společnosti ČEPS, „funguje účinná hospodářská soutěž jen v omezené míře“. Růst cen v tomto segmentu se podle ERÚ přímo promítá do regulované složky ceny elektřiny přes tzv. systémové služby.

PSALI JSME:
„Každá krize až zpětně vyvolává poptávku a vůli po řešení,“ říká šéf ERÚ Stanislav Trávníček

„Pokud bychom nyní nezasáhli, náklady na podpůrné služby by v důsledku chování jejich poskytovatelů dále rostly. Proto jsme se rozhodli pro regulatorní zásah, který bude proveden v souladu s poslední úpravou energetického zákona a spočívá v zastropování ceny těchto služeb,“ vysvětlil předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Úřad podle něj dlouhodobě analyzuje vývoj v tomto segmentu trhu, který se po ruské invazi na Ukrajinu chová nestandardně a v němž v poslední době výrazně eskalovaly nabídkové ceny. ERÚ proto ihned zahájil jednání s oběma stranami, tedy jak s provozovatelem přenosové soustavy, tak s poskytovateli podpůrných služeb.

Po detailním vyhodnocení situace dospělo vedení ERÚ k závěru, že jediné možné řešení spočívá v regulatorním zásahu. „Současný nárůst cen výkonové rovnováhy je bezprecedentní. ČEPS situaci dlouhodobě monitoruje a aktivně přistupuje k jejímu řešení. Navrhovaný regulatorní zásah velmi vítáme,“ komentoval aktivitu předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák.

PSALI JSME:
Cesta ode zdi ke zdi není pro trh s elektřinou řešením, shodují se odborníci

ERÚ však nemůže ceny podpůrných služeb snížit libovolně. Hlavním limitem jsou tzv. náklady ušlé příležitosti, které musejí být uhrazeny poskytovatelům v oprávněné výši a které nyní vzrůstají i kvůli rostoucím cenám elektřiny na trzích. Poskytovatelé by měli nabízet podpůrné služby za ceny, které odpovídají nákladům, které by měli, kdyby uplatnili své kapacity na trhu s elektřinou.

Přestože ceny na volném trhu s elektřinou výrazně vzrostly, podle úřadu podpůrné služby zdražují ještě vyšším tempem. To, jak uvedl ERÚ, svědčí o omezené konkurenci v této části trhu s elektřinou, kde je poptávajícím provozovatel přenosové soustavy ČEPS. Jeho stoprocentním vlastníkem je ministerstvo průmyslu a obchodu.

Úřad rovněž uvedl, že motivace poskytovatelů podpůrných služeb a zabezpečení spolehlivého provozování elektrizační soustavy musí být v rovnováze, což by bylo vhodné ošetřit i na úrovni energetického zákona. Cenové rozhodnutí, které stanoví regulované ceny podpůrných služeb, nyní ERÚ připravuje. Plánovaná účinnost cenového rozhodnutí se předpokládá už od srpna.

PSALI JSME:
Proč v Česku krachují dodavatelé energií?

Zavřít reklamu ×
  1. Byrokrati z ERÚ se po vic jak půl roce probudili do reality. Teď ještě aby se konečně i vláda probudila anebo radši vypadla?

  2. V současné době je už pozdě něco regulovat. Ceny jsou už vyšroubované nesmyslně vysoko a nějaké regulace budou vždy málo. Stačí zakázat překupníky plynu a elektřiny a bude dobře….

  3. Je to jednoduché . Pokřivení trhu green dealem vyustilo v nedostatečnou infrastrukturu (fosil je fuj) . No a protože stále se využívá fosil z 95% a OZE si dělá co chce , tak při nízké nabídce stoupají ceny . Stoupnou samozřejmě na takovou výši , až se vyplatí znovu do nich investovat i přes zelený regulace . Pak se ceny srovnají na nové hladině . To muže trvat roky , protože tyto investiční celky nepostavíte za měsíce. Vítejte do nové chudoby.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB