Estonsko má nově horší rating než Česko

Světově významná ratingová agentura Standard & Poor's minulý pátek zhoršila rating Estonsku, ale také Litvě, Lotyšsku a Francii. Případ Estonska je však z českého pohledu zvláště pozoruhodný. Estonsko totiž představuje nejméně zadluženou zemi Evropské unie.
Ukazuje se, že členství v eurozóně není a nebude mezinárodními investory, pro něž je rating dané země zcela klíčovým vodítkem, spatřováno jako dostatečná bezpečnostní pojistka. Na snímku obchodní čtvrť v Tallinnu. Ilustrační foto: khora – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29937714

Jako jediná v EU loni vykázala veřejný dluh nižší než 20 procent HDP, konkrétně 19,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Estonský dluh je tudíž ani ne poloviční v porovnání s tím českým. Navíc Estonsko jako jedna z mála zemí EU má nižší zadlužení než Česko hned dlouhodobě. To už se v EU dá jinak říci jen o Bulharsku a Lucembursku.

A samozřejmě, už od začátku roku 2011 platí Estonsko eurem. Dlouhodobě tedy nejen že platí eurem, ale má též nižší dluh než Česko. Přesto mu tedy nyní agentura Standard & Poor’s zhoršila rating, a to z úrovně AA- na A. Pondělek je tak prvním obchodním dnem za celou dobu od 9. června 2010, kdy má Estonsko podle agentury Standard & Poor’s horší rating než Česko.

Od 10. června 2010 až do pátku minulý týden mělo Estonsko stejný, nebo dokonce lepší rating než Česko. Pomáhalo mu přijetí eura v roce 2011 a v roce 2010 vyhlídka na toto přijetí (v druhé půli roku 2010 mělo Estonsko stejný rating jako Česko, i když ještě platilo svojí národní měnou, estonskou korunou, zatímco teď má horší rating než Česko, ačkoli platí eurem, pozn. aut.). To už však neplatí.

Důvodem zhoršení ratingu Estonska – a také Lotyšska a Litvy – jsou střednědobě vyhlížené dopady války na Ukrajině a rovněž geopolitické napětí v regionu, jenž je geograficky tak nablízku Rusku. Oboje má podle agentury neblaze poznamenat hospodářský růst Estonska a celého Pobaltí a také jejich konkurenceschopnost a veřejné finance. Proto se rating všech daných tří zemí zhoršuje.

Ukazuje se tedy, že členství v eurozóně není a nebude mezinárodními investory, pro něž je rating dané země zcela klíčovým vodítkem, spatřováno jako dostatečná bezpečnostní pojistka. Přitom v české debatě o přijetí eura zaznívá poslední dobou i takový argument. Pokud by ale euro dostatečnou bezpečnostní pojistku představovalo, ani z poloviny tak zadlužené Estonsko by těžko mohlo mít horší rating než Česko.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB