Předvolební fiasko pro Macrona a varování pro celou eurozónu

Světově významná ratingová agentura Standard & Poor's zlomově zhoršuje rating Francii, z hodnocení AA na AA-. Tak špatné hodnocení splácet svůj dluh země v jejích očích dosud nikdy v historii neměla.
Deficity veřejných financí Francie nad úrovní tří procent HDP setrvají minimálně až do roku 2027. Ilustrační foto: Lorie Shaull from Washington, United States - French Election: Celebrations at The Louvre, Paris, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58598403

Z hlediska francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jde o předvolební fiasko, neboť jeho klíčovým slibem bylo zkrocení veřejných výdajů Francie. Jenže podle agentury Standard & Poor’s má veřejný dluh země vzrůst do roku 2027 na 112 procent hrubého domácího produktu (HDP).

Až minimálně do roku 2027 totiž setrvají deficity veřejných financí Francie nad úrovní tří procent HDP. Francie tedy v dalších letech nebude splňovat maastrichtská kritéria a pokud by se – hypoteticky – nyní ucházela o přijetí eura, nikdy by jej ani zdaleka přijmout nemohla.

Vždyť „dluhové“ kritérium pro přijetí eura činí 60 procent HDP a Francie má tedy mít až oněch 112 procent HDP, zatímco „deficitní“ kritérium představuje zmíněná tři procenta HDP – ani ta Francie v nejbližších letech splňovat nebude, jak prognózuje Standard & Poor’s.

Nynější zhoršení ratingu Francie v podání Standard & Poor’s je dějinně vůbec první od této agentury, které nelze dát do souvislosti s dopady světové finanční krize let 2008 a 2009 a na ní návazné evropské dluhové krize, jež kulminovala v první polovině minulého desetiletí.

Zhoršení ratingu Francie je špatnou zprávou pro celou eurozónu, neboť země je její druhou největší ekonomikou. Další hroucení Francie pod tíhou dluhu může poškodit euro. Naopak Česko s korunou má mít ve výhledu takřka třikrát nižší dluh než Francie, takže se jeho rating postupně stále zlepšuje, na rozdíl od toho francouzského.

Eurozóna je ode dneška z hlediska Česka ještě méně – pokud vůbec – elitní klub než dosud. A zlepšení není na obzoru.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 11
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 1. MZ Martin Zdráhal

  Zajímal by mě názor politiků, kteří prosazují euro, co říkají na toto špatné hodnocení Francie. Třeba paní Nerudové. Vstup do dluhozóny nepovažuji za výhodný. Pro zachování české koruny dlouhodobě vystupují třeba Svobodní.

 2. JK Jiří Krása

  Tady je krásně vidět neschopnost některých našich politiků ( prezident, Nerudová atd) kteří prosazují euro. Plácají jen politicky motivované nesmysly.

 3. Václav

  Tak je jasné, že přehnaná zelená politika a Green Deal bude likvidovat ekonomiku Evropských států a bude jen a jen hůř.

 4. TJ Trepeš Jiří

  Macron, by si tam měl vzít Fialu, Stanjuru a hlavně Síkelu k sobě, ti by Francii postavili nohy a udělali z ní tygra Evropy. U nás už se jim to podařilo a jsou si ve válčení podobní. Tohle ne výsledek těhle Macronů, Leynových, Fialů a dalších vrcholných politiků !! Je to varování před eurovolbami. Nutná změna, sebepud záchrany !!

 5. MB Milan Bürger

  Ten mamánek to dopracoval, na vlastní zemi kašle a vidí se jako malý „Napoleon“ pro Světovou politiku. Svoji vizi vidí jako někteří naši velikáni rovněž na Ukrajině a nevidí jak se mu jeho veliká Evropská země doslova hroutí pod rukama. Je to jen malá ukázka troubovitosti současné politiky.

 6. AS Alča Sehnalová

  Snad už aspoň někteří z nás začínají chápat, že euro nebyl ideální počin pro Evropu a už vůbec by nebyl výborným počinem pro ČR. Česká vláda má jediné štěstí, že si Češi na sobě nechají oproti Francouzům dříví štípat. Zapracovat na rozpočtu a snížení dluhu zvýšením daní, to umí úplně každý. I malé dítě umí přijít, natáhnout ruku a říct dej mi. Vláda ale kromě zvýšení daní nenavrhla žádnou jinou cestu, jak zajistit příjem do státní kasy, jak podpořit ekonomiku. Naopak, bere ze státní kasy, z rozpočtu a vyhazuje peníze takovým způsobem, který není pro ČR prospěšný a nikdy se ČR nevrátí.

  • LK Ladislav Kolesa

   Aby získal pětivýkal hlasy zrušil EET. Jediný možný způsob jak zamezit šedé ekonomice a přitom plnit státní kasu. EET má většina zemí v Evropě. Proč asi?

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB