Ethereum úspěšně implementovalo Proof-of-Stake protokol

Názor
Druhá největší kryptoměna ethereum absolvovala v polovině září tzv. sloučení (The Merge) a přešla z původního konsenzuálního mechanismu PoW (proof-of-work) na konsenzuální protokol PoS (proof-of-stake). Zatímco původně ethereum spotřebovávalo zhruba 0,2 procenta světové produkce elektřiny, dnes už mu stačí pouhý zlomek tohoto množství.
Přechod z PoW na PoS zásadně změnil způsob, jakým ethereum ověřuje transakce na svém blockchainu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Přechod z PoW na PoS zásadně změnil způsob, jakým ethereum ověřuje transakce na svém blockchainu. Ověřování transakcí už neprobíhá formou tzv. těžby, která spotřebovává obrovský výpočetní výkon, ale místo toho dávají držitelé své ethery k dispozici ve formě podílů.

PoS protokol spotřebovává zhruba o 99,95 procenta méně energie, než mechanismus PoW, který měl stejnou spotřebu elektřiny jako celé Chile, tedy zhruba 0,2 procenta celkové světové spotřeby elektřiny.

A protože lidé, kteří dají své ethery k dispozici pro účely ověřování, jsou odměňováni nově vydávanou měnou, znamená nižší spotřeba energie zároveň vydávání menšího objemu nových etherů, čímž se minimalizuje „ředění“ stávajícího množství.

Podle nás patří „sloučení“ etherea mezi události s největším dopadem od vzniku bitcoinového bloku v lednu 2009. Je to poprvé, co takto významná kryptoměna změnila svůj konsenzuální rámec. Tento přechod nijak nenarušil provoz sítě, která zajišťuje prostředky v hodnotě více než 410 miliard dolarů v nativní kryptoměně, stablecoinech, nezaměnitelných tokenech NFT i jiných tokenech.

PSALI JSME:
Cena etherea vystoupala na historické maximum

V posledních letech se stále živěji debatovalo o tom, zda je správné, aby PoW koncept spotřebovával tolik elektřiny. Ethereum se nyní od této debaty navždy odpoutalo a nechalo bitcoin v prachu cest za sebou.

Ten totiž spotřebovává zhruba 0,42 procenta celkové světové produkce elektřiny, což odpovídá spotřebě Kazachstánu, takže zatímco etherea už se tato debata netýká, pro bitcoin je aktuálnější, než kdy dřív. A navzdory tomu, že úspěšné „sloučení“ etherea jasně ukazuje, že je možné se konceptu PoW zcela zbavit, bitcoin zatím přechod na rámec PoS neplánuje.

Vývojáři etherea sice na přípravách přechodu na PoS pracovali celé roky, zatím ale tento rámec neprokázal dlouhodobou konzistentnost, pokud jde o decentralizaci a odolnost v autentických podmínkách. Toho může adekvátně dosáhnout, jen když se dokáže v produkčním prostředí vyhnout vážným problémům za různých podmínek na trhu.

Dostatečný důkaz chce čas a hodiny se rozběhly teprve nyní. Není to sprint, ale maraton. Jen čas tedy ukáže, zda bude mít ethereem využívaný rámec PoS srovnatelnou stabilitu, jako starší a osvědčený rámec PoW.

Autor je analytik kryptoměn Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stinné stránky bitcoinu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB