Stinné stránky bitcoinu

Názor
Bitcoin zažívá velký boom. Stále více firem zavádí možnost přijímat platby v této měně, Salvador jej dokonce nedávno přijal jako oficiální státní měnu. Na druhé straně čínská centrální banka označila minulý týden všechny platby ve virtuálních měnách za nezákonné.
Opravdová hodnota bitcoinu je v tom, že umožňuje svobodně poslat peníze kamkoliv bez jakýchkoliv omezení. Ilustrační foto: Pixabay.com

A s každou obdobnou zprávou kurz bitcoinu často připomíná jízdu na horské dráze. Nehledě na to se ale těší velkému zájmu a každá firma zabývající se přirozeně o inovace, si proto klade otázku, zda už nenastal čas umožnit lidem platby bitcoinem?

Můj vztah k tomuto pokroku je složitý. Bitcoin je myšlenka dvou zcela odvrácených tváří – úžasné a geniální, i šílené zároveň. Obě musíme poznat, abychom mohli pochopit, jak celý princip funguje.

Samotná původní myšlenka neznámého autora bitcoinu je geniální. Ve své jednoduchosti a čistotě neprolomitelná, nemanipulovatelná. Už mnoho let proto přemýšlím: Proč se někdo nepřihlásí k tak mimořádné myšlence?

PSALI JSME:
Salvador zavedl bitcoin jako zákonné platidlo. Jako první země na světě

Letadlo děsivých rozměrů

Byť tak nebyl vymyšlen, je bitcoin dnešních dní a dnešní hodnoty obrovským letadlem. Takovým, které překonává nespočet letadel a pyramid, které jako Češi dobře známe – princip, kdy hrstka na vrcholu pyramidy zbohatne na úkor tisíců dole, je symbolem našich devadesátých let.

Kdo do bitcoinu nastupoval první, ten letí první třídou a pohádkově zbohatl. Tito lidé za sto tisíc korun kdysi koupili sto bitcoinů a dnes drží majetek téměř za sto milionů. Pohádkový let první třídou, nezdá se vám?

Později do letadla nastoupila byznys třída. Tito lidé už zbohatli méně, ale stále dobře – obvykle za stejných sto tisíc získali dva bitcoiny. Svoji investici tak zhodnotili dvacetkrát a dnes drží necelé dva miliony.

PSALI JSME:
Bitcoin citelně padá. Peking zakázal všechny transakce s kryptoměnami

Důvod, proč se vzdát slávy

Aktuálně do letadla nastupuje ekonomická třída. To jsou ti, kteří všem předchozím jejich obrovská bohatství zaplatí. Jen nevíme, jestli je to ještě ekonomická+, tedy ta třída, kde lidé za cenu opravdu velkého rizika ještě trošičku vydělají.

Nebo jestli už jdou uličkou opravdu jen zástupy těch, kteří teď koupí hodně drahé bitcoiny od těch, co je kdysi kupovali levně, aby na nich prodělali všechny své peníze, až bitcoin ztratí svou hodnotu.

Z této perspektivy je už celkem pochopitelné, že se k autorství myšlenky nikdo nepřihlásil, že? Autor nastupoval první a do první třídy. Nechce být jednou konfrontován se svými vydělanými miliardami na úkor moře lidí, kteří o peníze přijdou. Pak chápu, že bylo rozumné vzdát se i slávy za tento objev.

PSALI JSME:
Bitcoin žene vzhůru i strach investorů, že jim unikne životní příležitost ke snadnému zbohatnutí

Hodnota za hodnotu

Své děti od prvních krůčků učím jednoduchý princip běhu světa. Buď někomu prospěšný, přines mu opravdovou hodnotu, a za to získej odměnu. Pokud synek Vítek pomůže sousedce opravit elektřinu a dostane od ní dvacet vajec, přinesl sousedce hodnotu a hodnotu taky dostal.

Bohužel stále častěji vidíme snahy lidí žádnou hodnotu nepřinášet, a přesto si co největší odnést. Současný svět bitcoinu je toho příkladem. Držíte ve své peněžence řetězec znaků – řetězec, který nemá pro nikoho žádnou hodnotu a nikomu nic nepřinesl, ale i přesto chcete, aby vám tento řetězec z vašich původních sto tisíc vytvořil sto milionů.

Prostou spekulací, neboť jste nikomu nic nedali, ničím jste nepřispěli tomuto světu a jen využíváte situace, že se do letadla hrne stále více lidí. Tahle tlačenice před letadlem uměle zvyšuje zájem o to, dostat se do fronty a nastoupit.

PSALI JSME:
Kryptoměny jsou teď spíše prostředkem pro spekulace než pro investice

A to je můj první problém s bitcoinem.

Dokud učíme své děti, že za rozumnou práci dostanou rozumnou odměnu, stojí náš svět na slušných základech. Jakmile jim ukazujeme, že roční plat nějakého fotbalisty může být dvě miliardy. A nebo, že mohou získat peníze jen za to, že spekulují na růstu čehokoliv, začali jsme cestu k zániku své vlastní civilizace.

Nezapomínejme, že pokud jde takto snadno získat obrovské množství peněz, jejich hodnota pak prudce klesá, a hodnota nemovitostí naopak raketově roste.

Skutečná hodnota

I bitcoin nese ve své podstatě skutečnou hodnotu – umožňuje svobodně poslat peníze kamkoliv bez jakýchkoliv omezení, a to je jeho opravdová hodnota. Potíž je v tom, že tato hodnota je jen zlomkem, za který dnes bitcoin koupíte.

PSALI JSME:
Jako sázka do loterie. Kdo do bitcoinu chce vložit peníze, nechť si představí, že je „hází do kanálu“

Reálná služba bitcoinu by se dala vyčíslit zhruba na pět tisíc korun, zbytek do 960 tisíc je jen spekulativní bublina. Hodnota zvýšená spekulativním principem letadla. Letadla, ze kterého už dávno první třída vystoupila. Dnes potichu vystupuje byznys a nastupuje ekonomická.

A to je můj druhý problém s bitcoinem.

Líbí se mi ta technologie, připadá mi úžasná, a rád bych ji podpořil třeba tím, že svůj dům budete moci zaplatit převodem bitcoinů. Zároveň ale nejde opomíjet neštěstí těch, kteří na myšlence kryptoměny prodělají fůru peněz.

Totální ekologická propast

Třetím, nejvíce fatálním problémem bitcoinu, je jeho doslova neudržitelná energetická náročnost.

PSALI JSME:
Martin Stránský: Bitcoin bude stát 100 tisíc dolarů

Nezávislost a neprolomitelnost bitcoinu pramení z takzvaného blockchainu, což si lze představit jako zápis velkého bloku účetních operací, tedy jednotlivých převodů bitcoinů. Tento zápis provede server, který o právo zapsat blockchain soutěží s mořem jiných serverů. A tomuto principu se říká těžba.

Na jedné straně nádherný princip, na druhé straně naprosto neudržitelný. Servery soutěží tak, že zpracovávají složitou účetní operaci a nejrychlejší vyhrává. Bohužel je tímto způsobem 99,99 % elektrické energie pohánějící servery vynaloženo zcela zbytečně a vypuštěno do vzduchu bez užitku.

Kolik je to energie? V letošním roce to je ekvivalent toho, co za rok spotřebuje celá Ukrajina. Šílené! Co je však šílenější je trend a tempo růstu – za tři roky bude správa bitcoinu spotřebovávat energii stejnou jako USA. Za deset let už to nejspíše bude hodnota srovnatelná s tím, co dnes spotřebuje většina světa.

PSALI JSME:
Proč Tesla zanevírá na bitcoiny?

Platí tedy, že bitcoin přináší mizivě hmatatelnou hodnotu na úkor velkého množství energie, obvykle vyrobené ve velmi neekologických elektrárnách. Bitcoin je tedy ekologickou katastrofou. Není možné být fanda životního prostředí a bitcoinu zároveň – ačkoliv se tak například spousta majitelů Tesly tváří.

A pořád jde o geniální myšlenku

Přes všechno, co jsem napsal, jde stále o naprosto geniální myšlenku. V dnešní době relativizace pravdy nabízí bitcoin možnost pevného bodu. Místa, kde jsou informace zapsané tak, že pravda zůstává nezpochybnitelnou. Vnést do dnešní doby plné pochybností jistotu a neměnnou pravdu může být tou největší přidanou hodnotou bitcoinu.

Pokud se tedy vrátím k úvodní otázce – kdy budete moci například svůj dům zaplatit bitcoinem  – je odpověď z mého pohledu snadná:

PSALI JSME:
Finanční gigant Blackrock bude obchodovat s bitcoinem

● Až o bitcoinu budou psát převážně lidé, kteří neprofitují z jeho popularity.
● Až bude hodnota více odpovídat skutečnému užitku, který bitcoin přináší.
● Až se vyřeší zbytečná spotřeba elektrické energie a provoz sítě bude mít také ekologický smysl, nejen ten ekonomický.

Třeba to bude dříve, než si vůbec umíme představit. Jen se bojím, že mnoho lidí letících v ekonomické třídě bude z této doby očisty hodně nešťastných. Především, až budou přicházet o své životní úspory při narovnávání hodnoty.

Autor je ředitel společnosti Ekonomické stavby
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Co se dá vyrobit z bitcoinu

Zavřít reklamu ×
  1. Super shrnutí, souhlasím ve všech bodech.
    Myslím, že tyto informace jsou známé všem, byť nad tím mnozí zavírají oči. Otázka tedy je, proč to ještě trpí vlády a nadnárodní organizace, nebo je dokonce Bitcoin zaváděn jako oficiální platidlo???

    Kde je třeba Greta Thunberg a další aktivisti?
    Není s přímém rozporu bitcoin a celosvětový boj proti oteplování a emisím CO2?

    Prostě tu něco hodně smrdí….

  2. Úplná sra*ka, vůbec nerozumíš fundamentu BTC…
    Nejdříve se vzdělávej, než napíšeš článek…

  3. Pan reditel evidentne nechape souvislosti.Hodnotu 5000 si vycucal z prstu, konecne mnozstvi bitcoinu mu nic nerika.To neni tiskarna kterou si zapnu kdy budu chtit….
    No a na zaver poslouchat reditele firmy na kterou tezce vzpominaji jejich zakaznici skrz tunel projekty domu nema hodnotu 5000 ale 0.Ekonomicke stavby ..fuj!

  4. Aco ty všechny podvodné recenze-jen aby nalákaly další naivní klienty k rychlému zbohatnutí !!!-např.- inestoval jsem požadovaných 6500 kč a hned druhý den jsem měl na účtu 19000-a asi za rok jsem koupil bráchovi Ferrari 458 pista za +- 10 milionú-jen blázen na to může naletět !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.