
Proti zeleným bankovkám pak stál holubičí postoj amerických centrálních bankéřů po skončení středečního jednání FOMC (Federální výbor pro otevřený trh, součást americké centrální banky, který činí klíčová rozhodnutí o úrokových sazbách a růstu peněžní zásoby USA, pozn. red.). A dnešní týdenní data o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti stejně jako před týdnem zklamala, zrovna tak index monitorující výhled podnikatelů v okolí Philadelphie.
Kurzový vývoj koruny vůči euru byl dnes ve srovnání se včerejškem klidnější. Po ranním přiblížení se k hladině 26,10 CZK/EUR tuzemská měna během dne zisky korigovala směrem ke 26,20 CZK/EUR. Po zveřejnění výsledku jednání bankovní rady České národní banky (ČNB) koruna posílila ke 26,15 CZK/EU.
Díky posílení eura na trhu s dolarem si dnes česká měna dále polepšila i proti americké měně. Z pohledu českých firem a domácností je dolar nejlevnější od počátku dubna 2018, když dnes stál méně než 21,35 koruny.
ČNB na svém dnešním zasedání ponechala úrokové sazby nezměněny. Diskutován byl aktuální ekonomický a měnový vývoj ve světle listopadové prognózy. Dosavadní reálná data jsou podle centrální banky lepší, naopak aktuální inflace je mírně pod tím, co ČNB čekala. Rizika do budoucna zůstávají, když se k nim přidává fiskální politika.
Na straně jedné můžeme očekávat pro příští rok významnější fiskální stimul, na straně druhé aktuální informace o hrozbě rozpočtového provizoria působní opačným směrem. I když to nebylo řečeno explicitně, guvernér Jiří Rusnok se opět vymezil proti prognóze předpokládající příští rok trojí zvýšení úrokových sazeb. Začátek utahování měnových podmínek je podle něj třeba neuspěchat.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)