ČNB: Další oslabení koruny by mělo negativní dopad na domácnosti

Názor
Podle dnes zveřejněného záznamu se velká část diskuze bankovní rady České národní banky (ČNB) věnovala rizikům a nejistotám, které současná doba přináší. Opakovaně bylo zmíněno, že současná opatření nemusí nutně znamenat protiinflační dopad, zejména v situaci, kdy koruna významně oslabila a dodatečně tak uvolňuje měnové podmínky v ekonomice.
Další oslabení koruny by mělo podle centrální banky negativní dopad na domácnosti. Foto: FAEI.cz

Další oslabení koruny by však mělo již negativní dopad na domácnosti. K lepší situaci se podle bankovní rady přidává i uvolněná fiskální politika, která v kombinaci s kroky Evropské unie tlumí negativní dopady současné pandemie.

Podstatná část diskuze se také věnovala inflaci, která zůstává na vyšších hodnotách a, na rozdíl od zemí eurozóny, v některých případech i roste. V rámci bankovní rady však panují různé důvody, které stojí za tímto vývojem. Podle Oldřicha Dědka je to však silný argument proti dalšímu snížení úrokových sazeb.

Se současným nastavením měnových podmínek byl spokojen i guvernér Jiří Rusnok. Podle něj zde i přes nejistý výhled není potřeba dalšího snižování úrokových sazeb. Na druhou stranu Tomáš Holub a Marek Mora řekli, že poslední vývoj pandemie zvyšuje pravděpodobnost dalšího uvolnění a potřeby nekonvenčních nástrojů v budoucnu.

PSALI JSME:
ČNB zdůraznila vysoká rizika

V naší prognóze i nadále očekáváme, že centrální banka ponechá úrokové sazby beze změny až do počátku roku 2022. Ovšem jelikož rizika prognózy zůstávají zvýšená, nikdo nemůže vyloučit potřebu dodatečného uvolnění měnových podmínek. Není zcela zodpovězeno, jak by ČNB takové uvolnění provedla. My se nadále domníváme, že nejpravděpodobnějším nástrojem by v takovém případě bylo oslabení koruny, pokud by se úrokové sazby dostaly na nulu.

Finanční trhy v průběhu září výrazně revidovaly očekávání ohledně prvního zvýšení úrokových sazeb ČNB, což byl i jeden z hlavních důvodů skokového oslabení koruny. Aktuálně dávají investoři zhruba dvacetiprocentní šanci zvýšení úrokových sazeb centrální banky v ročním horizontu a 70% v horizontu dvou let.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální banka se sazbami nepohnula. Inflace kvůli covidu zmírní samovolně

×
  1. ČNB je parta zločinců,která cíleně ožebračuje české obyvatelstvo.Reálná cena koruny je kolem 20 kč/euro.Bohužel,parta zločinců v ČNB pracuje pro zahraniční velké firmy a tak je snem aspoň 30 kč/euro aby se tu cizáci měli dobře.Výsledek je ožebračení těžce pracujících lidí za mrzký peníz.Hlavně tady v pohraničí s čobolem je to posledních 10 let katastrofa.Platy pořád stejné a všechno o 100% dražší.Už je problém našetřit 10000 kč, v Praze je to nicotná částka a tady je to likvidační částka.Např. baterie do mého elektrokola po 5 letech umřela a nová stála 9000 kč.To se musela složit celá rodina abych mohl dát repasovat baterii a měl na čem jezdit do práce.Auto je z roku 1994 a pomalu dosluhuje,zimu asi odjezdí ale STK na jaro bude problém.Už nyní mám z toho těžké spaní koho uplatit a auto zas protáhnout na 2 roky.Zlatý režim před rokem 1989,bylo nové auto,žádná STK,povinné ručení celé roky stejné bez zdražování 155 korun…..

  2. Částěčně musím souhlasit.Ž Rusnok není žádný profík je zřejmé.Dosadil ho totiž Zeman.Jako svého patolízala.

  3. Starou belu dopad. Mám prachy v Bank of England,v librách,euro mě už /konečně/ nezajímá,tak mě může celá ČNB políbit….!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Daňové přiznání bude možné podat o měsíc později

Zatím jen o měsíc stát prodlouží termín pro podání daňového přiznání. Pokud lidé volí papírovou podobu pro přiznání daní z příjmů, bude ho možné podat bez sankce do 3. května, v elektronické verzi až do 1. června.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru