Euro poprvé od srpna 2008 za méně než 23,30 koruny

Euro si ve čtvrtek vůči dolaru definitivně polepšilo nad hladinu 1,10 USD/EUR. Takto silná byla společná evropská měna naposledy před rokem. Euro profituje zejména z vyššího apetitu investorů k riziku.
Silné euro pomáhalo i měnám v regionu a ty tak ruku v ruce posilovaly, a to včetně té tuzemské. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ten povzbudila již silná noční data z Číny v podobě březnové exportní aktivity. Euro pak během evropské seance podpořila silná data únorové průmyslové produkce za eurozónu jako celek. Jde o další střípek do mozaiky příběhu, že eurozóna se recese neřítí, naopak se od ní vzdaluje.

V odpoledních hodinách naopak dolaru podkoply nohy čísla o vývoji průmyslových cen za březen. Ta skončila výrazně pod tržním očekáváním, což se podepsalo na poklesu dolarových sazeb.

Silné euro samozřejmě pomáhalo i měnám v regionu a ty tak ruku v ruce posilovaly, a to včetně té tuzemské. České koruně se poprvé od počátku srpna 2008 podařilo vůči euru posílit pod hladinu 23,30 CZK/EUR, když se v odpoledních hodinách kurz krátce dostal až k 23,27 CZK/EUR.

Kombinace sílící koruny vůči euru a zhodnocujícího se eura proti dolaru znamenala, že dolar pro českou firmu či domácnost zlevnil na méně než 21,10 koruny. Dolar je tak pro nás nejlevnější za poslední téměř dva roky.

Posilující koruně nepomáhá jenom sílící evropská měna, ale i politika tuzemské centrální banky stojící na preferenci silné měny. Korunu tak ve čtvrtek povzbudily rozhovory dvou členů bankovní rady České národní banky (ČNB), a to nováčků v radě J. Kubíčka a J. Procházky.

Oba rozhovory lze označit spíše jako jestřábí. O snižování sazeb v podstatě nemůže být řeč, oba zdůrazňovali proinflační rizika spojená zejména s napjatým trhem práce generujícím rychlý růst mezd a uvolněnou fiskální politiku, respektive hluboké schodky státního rozpočtu jako významný zdroj emise peněz.

Zveřejněná inflační data za březen finanční trhy nijak výrazně neovlivnila, meziměsíční růst spotřebitelských cen ve výši 0,1 procenta i zpomalení meziroční dynamiky z únorových 16,7 procenta na 15 procent v březnu bylo plně v souladu s očekáváním trhu.

Vzhledem k předpokladům ČNB byla celková inflace ale mírně vyšší; meziměsíční dynamika po sezónním očištění v celkové i jádrové složce zůstává významná.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB