Miroslav Singer: Inflace klesne zpět k jednociferným číslům, jasněji bude v polovině roku

Inflace klesne zpět k jednociferným číslům. Ale jestli se ustálí v rozpětí jednoho a tří procent nebo víc, o tom budeme moci debatovat nejdříve v polovině letošního roku. Je o tom přesvědčen Miroslav Singer, hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding a bývalý guvernér České národní banky (ČNB), který na toto a další ekonomická témata diskutoval s účastníky setkání pořádaného společností PKF Apogeo.
Inflace klesne zpět k jednociferným číslům, jasněji bude v polovině roku, tvrdí Miroslav Singer. Ilustrační foto: Generali CEE Holding

„Chování veřejnosti je dnes takové, jako by inflace měla klesnout, a já si osobně myslím, že také klesne. Otázkou je, jak nízko a za jakou cenu,“ uvedl Singer s tím, že nejspíš nikdo nečeká, že za rok bude inflace dvacetiprocentní – ani firmy, ani domácnosti.

„To by si všichni zběsile půjčovali v bankách, nebo se zbavovali peněžních prostředků prostřednictvím nákupů různých statků dle svých možností,“ podotkl. „Určitě porostou dovozy potravin, které budou stlačovat ceny dolů,“ je přesvědčen Singer.

V této souvislosti upozorňuje, že ceny potravin stouply u výrobců o deset procent více než u distributorů. Připouští však, že to má své objektivní příčiny. „Každé kilo mouky spotřebuje dvě deci ropy,“ připomíná známou, ale opomíjenou rovnici. „Většinu z toho přitom nespotřebují kombajny, ale výroba umělých hnojiv,“ zdůrazňuje.

„Centrální banky ale ceny potravin příliš nezohledňují, protože se naučily, že je to velmi těžko ovlivnitelná věc,“ dodává Singer z pozice exguvernéra ČNB. Obecně podle něj končí éra dovozu levného zboží z Asie.

PSALI JSME:
Zpřísnění úvěrových podmínek dělá práci za centrální banky

„Dělník na mnoha místech Číny už dnes stojí totéž, jako dělník v chudších českých regionech. A pokud ne, tak určitě totéž, co dělník v Rumunsku. A to v minulosti neplatilo,“ upozorňuje Miroslav Singer.

„Vyčerpala se levná pracovní síla a neexistuje další kontinent, který by ji doplnil. Celosvětově se mění poměr počtu nezaměstnaných k počtu volných pracovních míst. I v USA se od 2:1 blíží k poměru 1:1.

A pak jsou tady samozřejmě energie, jejich cena je stále minimálně na dvojnásobku toho, co platilo před dvěma lety. To všechno táhne inflaci nahoru. Zásadní otázka zní, jestli jsme se dostali do situace podobné té v 70. letech v USA, kdy byla inflace srazitelná, ale jen za cenu poklesu ekonomiky, který byl politicky nepřípustný.“

Singer připomněl, že tehdy došlo v globálním měřítku k zásadním změnám v energetickém sektoru. Prezident USA Ronald Reagan pustil poprvé nelimitované dovozy ropy do USA, osekal vliv ochranářských organizací a zároveň i protimonopolních úřadů. V tu chvíli se začaly vyplácet investice do energetického sektoru. To vedlo ke snížení cen energií a v návaznosti na to k poklesu inflace.

PSALI JSME:
Zemřel Paul Volcker. Bankéř, který uspíšil pád železné opony a rozpad SSSR

Zavřít reklamu ×
  1. Singere, je jasné, že inflace je následek velkého množství peněz mezi lidmi, když jim je stát nedá, může se holedbat, že zatočil s inflací…

  2. Dobrý den. Podle mého názoru je příliš mnoho lidí kteří jsou nadprůměrně odměňováni a jejích odměna neodpovídá jejich pracovním výkonům. A inflace je nasvětě. V kolika firmách tuneluje vysoký menežment zisky z firem? To se dozvíme až když firma jde do insolvence. A nikdy nikdo nic nevrátil! Přeji všem hezký den.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace i zadlužení výrazně klesají

Inflace v Česku prudce klesá. Podle čísel Eurostatu z tohoto týdne ji Česko mělo letos v lednu devátou nejnižší v EU (viz graf níže, pozn. aut.). Byla podprůměrná jak v rámci EU, tak i eurozóny. Česko navíc …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).