Miroslav Singer: Inflace klesne zpět k jednociferným číslům, jasněji bude v polovině roku

Inflace klesne zpět k jednociferným číslům. Ale jestli se ustálí v rozpětí jednoho a tří procent nebo víc, o tom budeme moci debatovat nejdříve v polovině letošního roku. Je o tom přesvědčen Miroslav Singer, hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding a bývalý guvernér České národní banky (ČNB), který na toto a další ekonomická témata diskutoval s účastníky setkání pořádaného společností PKF Apogeo.
Inflace klesne zpět k jednociferným číslům, jasněji bude v polovině roku, tvrdí Miroslav Singer. Ilustrační foto: Generali CEE Holding

„Chování veřejnosti je dnes takové, jako by inflace měla klesnout, a já si osobně myslím, že také klesne. Otázkou je, jak nízko a za jakou cenu,“ uvedl Singer s tím, že nejspíš nikdo nečeká, že za rok bude inflace dvacetiprocentní – ani firmy, ani domácnosti.

„To by si všichni zběsile půjčovali v bankách, nebo se zbavovali peněžních prostředků prostřednictvím nákupů různých statků dle svých možností,“ podotkl. „Určitě porostou dovozy potravin, které budou stlačovat ceny dolů,“ je přesvědčen Singer.

V této souvislosti upozorňuje, že ceny potravin stouply u výrobců o deset procent více než u distributorů. Připouští však, že to má své objektivní příčiny. „Každé kilo mouky spotřebuje dvě deci ropy,“ připomíná známou, ale opomíjenou rovnici. „Většinu z toho přitom nespotřebují kombajny, ale výroba umělých hnojiv,“ zdůrazňuje.

„Centrální banky ale ceny potravin příliš nezohledňují, protože se naučily, že je to velmi těžko ovlivnitelná věc,“ dodává Singer z pozice exguvernéra ČNB. Obecně podle něj končí éra dovozu levného zboží z Asie.

„Dělník na mnoha místech Číny už dnes stojí totéž, jako dělník v chudších českých regionech. A pokud ne, tak určitě totéž, co dělník v Rumunsku. A to v minulosti neplatilo,“ upozorňuje Miroslav Singer.

„Vyčerpala se levná pracovní síla a neexistuje další kontinent, který by ji doplnil. Celosvětově se mění poměr počtu nezaměstnaných k počtu volných pracovních míst. I v USA se od 2:1 blíží k poměru 1:1.

A pak jsou tady samozřejmě energie, jejich cena je stále minimálně na dvojnásobku toho, co platilo před dvěma lety. To všechno táhne inflaci nahoru. Zásadní otázka zní, jestli jsme se dostali do situace podobné té v 70. letech v USA, kdy byla inflace srazitelná, ale jen za cenu poklesu ekonomiky, který byl politicky nepřípustný.“

Singer připomněl, že tehdy došlo v globálním měřítku k zásadním změnám v energetickém sektoru. Prezident USA Ronald Reagan pustil poprvé nelimitované dovozy ropy do USA, osekal vliv ochranářských organizací a zároveň i protimonopolních úřadů. V tu chvíli se začaly vyplácet investice do energetického sektoru. To vedlo ke snížení cen energií a v návaznosti na to k poklesu inflace.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Zr Zručák

    Singere, je jasné, že inflace je následek velkého množství peněz mezi lidmi, když jim je stát nedá, může se holedbat, že zatočil s inflací…

  2. aA aAa

    Dobrý den. Podle mého názoru je příliš mnoho lidí kteří jsou nadprůměrně odměňováni a jejích odměna neodpovídá jejich pracovním výkonům. A inflace je nasvětě. V kolika firmách tuneluje vysoký menežment zisky z firem? To se dozvíme až když firma jde do insolvence. A nikdy nikdo nic nevrátil! Přeji všem hezký den.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB