Euro si proti dolaru letos připsalo přes tři procenta

Rok 2023 zakončilo euro nad hladinou 1,10 dolaru a v celoročním hodnocení si připsalo proti americké měně více než tři procenta. Na tomto výsledku již nic zásadního nezměnilo ani obchodování v tomto vánočním týdnu. Ten byl samozřejmě ve znamení nízké likvidity na trhu i relativně slabého ekonomického kalendáře.
Rok 2023 zakončilo euro nad hladinou 1,10 dolaru a v celoročním hodnocení si připsalo proti americké měně více než tři procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zveřejněné předstihové indikátory z USA ale většinou příjemně překvapily a za zásadní zklamání nelze považovat ani čtvrteční výsledek počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti za týden těsně před Vánoci.

Vše dohromady zmírňuje dopad holubičích komentářů předvánočního Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) naznačujících připravenost začít úrokové sazby snižovat. Díky tomu dolar v závěru týdne vymazával mírné ztráty z jeho počátku.

Celoroční posílení eura vůči dolaru chápeme primárně jako mírnou korekci poměrně silného dolaru. Zejména pokud vztáhneme aktuální kurz vůči dlouhodobé rovnovážné hodnotě. Tu vidíme na cca 1,35 USD/EUR.

Přetrvávající nadhodnocenost dolaru ospravedlňuje rychlejší růst americké ekonomiky ve srovnání s eurozónou i přetrvávající úrokový diferenciál ve prospěch dolaru. Ve výsledku letos euru pomohlo to, že trh vnímá, že obrat cyklu v měnových politikách směrem k uvolňování přijde dříve v USA než v eurozóně.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB