Euro si proti dolaru letos připsalo přes tři procenta

Názor
Rok 2023 zakončilo euro nad hladinou 1,10 dolaru a v celoročním hodnocení si připsalo proti americké měně více než tři procenta. Na tomto výsledku již nic zásadního nezměnilo ani obchodování v tomto vánočním týdnu. Ten byl samozřejmě ve znamení nízké likvidity na trhu i relativně slabého ekonomického kalendáře.
Rok 2023 zakončilo euro nad hladinou 1,10 dolaru a v celoročním hodnocení si připsalo proti americké měně více než tři procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zveřejněné předstihové indikátory z USA ale většinou příjemně překvapily a za zásadní zklamání nelze považovat ani čtvrteční výsledek počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti za týden těsně před Vánoci.

Vše dohromady zmírňuje dopad holubičích komentářů předvánočního Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) naznačujících připravenost začít úrokové sazby snižovat. Díky tomu dolar v závěru týdne vymazával mírné ztráty z jeho počátku.

PSALI JSME:
Ztratí dolar své výsadní postavení mezi světovými měnami? Zatím o něj přichází spíše euro, plyne z dat Banky pro mezinárodní platby

Celoroční posílení eura vůči dolaru chápeme primárně jako mírnou korekci poměrně silného dolaru. Zejména pokud vztáhneme aktuální kurz vůči dlouhodobé rovnovážné hodnotě. Tu vidíme na cca 1,35 USD/EUR.

Přetrvávající nadhodnocenost dolaru ospravedlňuje rychlejší růst americké ekonomiky ve srovnání s eurozónou i přetrvávající úrokový diferenciál ve prospěch dolaru. Ve výsledku letos euru pomohlo to, že trh vnímá, že obrat cyklu v měnových politikách směrem k uvolňování přijde dříve v USA než v eurozóně.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Anatomie dominance dolaru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB